20 درصدی ها

چگونه می توان احساس خوشبختی را در خود ایجاد کنیم؟

آیا می توان احساس خوشبختی را به وجود آورد؟ آیا شما هم به دنبال احساس خوشبختی در زندگی هستید؟ به راستی حلقه طلایی خوشبختی چیست؟گاهی اوقات احساس خوبی نسبت به زندگی و یا خود ندارید. شاید علتش این باشد که به خواسته هایمان نرسیده ایم. اما آیا احساس خوشبختی و خوشحالی یعنی رسیدن به تمام خواسته ها و آرزوها! اگر این چنین بود پس چرا برخی افراد با اینکه خیلی از چیزها را ندارند باز احساس خوشبختی می کنند. به همین منظور در این مقاله قصد داریم روش هایی را معرفی کنیم تا شما بتوانید احساس خوشبختی و شادی را در خود ایجاد کنید. با بیست درصدی ها همراه باشید.

طبق تحقیقات و تجربیات بدست آمده 20 مورد می تواند به افرادی که در جستجوی خوشبختی هستند کمک کند. این نکات مهم نیاز به تمرین و تکرار دارد تا بتواند در دراز مدت تاثیرات شگفت انگیزی ایجاد کند. اگر شما هم برای احساس شادی درونی و خوشحالی تلاش می کنید این تمرین ها را از الان شروع کنید.

عادت ها و رفتارهایی که احساس خوشبختی را ایجاد می کنند

افسردگی و احساس ناامیدی از زندگی بسیار خطرناک و پیچیده است. تنها چیزی که می تواند شما را از تلاش برای پیشرفت و آینده باز نگه همین احساسات منفی است. گاهی یک تغییر کوچک می تواند اتفاقات بزرگی را رقم بزند. این همان چیزی است که باید تمرین کنید. تمرین عادت های خوب، تمرین خوشبختی، تمرین احساس خوب تا انگیزه تان برای ادامه زندگی دو چندان کنید.

1- نقاط مثبت را دیدن

اگر هر روز شما به خاطر کارهای مثبتی که انجام می دهید خودتان را ستایش کنید. حس خوب بیشتر نسبت به خود و زندگی دارید. زیرا احساس خوشبختی و خوب با دیدن ویژگی های مثبت امکان پذیر است. پس برای ایجاد حس خوشبختی باید ویژگی‌های مثبت خود را یادآوری کنید. به عنوان مثال بیستی از حرف های خودتان در طول روز تهیه کنید ببینید چند حرف منفی زده شده دارید حالا تلاش کنید این جملات منفی را با جنلات مثبت جایگزین کنید. هر روز این تمرین را در برنامه خود بگنجانید. از نتیجه آن شگفت زده خواهید شد.

2- برای خودتان پاداش درنظر بگیرید

زندگی پستی و بلندی های زیادی دارد و برای رشد و آموزش خودتان همیشه باید تلاش کنید. این رشد به شما کمک می کند مشکلات را راحت تر حل کنید و انگیزه زندگی بهتر را به شما می دهد. رفتار شما با خودتان اغلب انعکاس رفتار شما با دیگران است. پس برای زندگی بهتر باید از خودتان شروع کنید. با خودتان مهربان باشید تا بتوانید این محبت را به دیگران هم منتقل کنید. هر کاری که حس بهتری برای شما ایجاد کند باعث می شود عملکرد بهتری داشته باشید.

3- هدف تعیین کنید

برای موفقیت های بیشتر در زمینه درست کردن عادت های خود بهتر است اهدافی را تعیین کنید و به آنها عمل کنید. ارزیابی روزانه از فعالیت های طول روز خود می تواند تاثیر زیادی بر روی رشد شما داشته باشد. این اهداف را می توانید روانه انتخاب کنید و در پایان هر روز خودتان را ارزیابی کنید. ببینید چقدر توانسته اید عادت های خود را عوض کنید؟ چقدر به دیگران کمک کرده اید؟ چقدر با خودتان مهربا ن بوده اید؟

چه کارهایی انگیزه برای موفقیت را افزایش می دهد؟

4-انتظارات خود را واقع گرایانه کنید

برای احساس خوشبختی و شادی باید انتظارات از خود را واقع گرایانه کنید. هر فردی در زندگی می تواند خطا و اشتباهاتی داشته باشد، شکست بخورد و احساس ناامیدی را تجریه کند. اما افراد شاد و موفق می دانند که همه اینها جزیی از زندگی است. باید برای ایجاد احساس خوشبختی و بهتر، خودتان را همان طور که هستید بپذیرید و انتظارات عاقلانه ای از خود داشته باشید.

5- علاقه های خود را یادداشت کنید

گاهی آنقدر زندگی برایتان یکنواخت و تکراری شده است که حس خوب تان را بد می کند. یک راه عالی برای بیرون آمدن از این شرایط این است که کارهایی که واقعاً دوست دارید را یادداشت کنید. سعی کنید بین کارهای مورد علاقه خود و شغلتان یک تعادل برقرار کنید. همین تعادل باعث می شود احساس خو شبختی و خوبی به شما دست دهد. به عنوان مثال اگر به عکاسی علاقمند هستید می توانید قسمتی از زمان خود را به این کار اختصاص دهید و حتی در سایت های مورد نظر برای فروش عکس یک کسب و کار برای خود راه اندازی کنید. هر کاری که دوست دارید می توانید به عنوان یک سرگرمی در اوقات فراغت آن را دنبال کنید و احساس بهتر برای زندگی خود ایجاد کنید.

6- تلاش کنید و نتیجه هر باشد بپذیرید

در هر شرایطی تلاش خود را انجام دهید اما با این مساله هم کنار بیایید که همیشه قرار نیست بهترین نتیجه برای شما رقم بخورد. مهم این است که شما همه تلاش خود را کرده اید. نتیجه هر چه باشد باید بپذیرید. قبول دارم که این کار سختی است! اما باور کنید اگر عادت های خود را عوض کنید نتایج بزرگی در زندگی می گیرید. باید با یک نگاه واقع گرایانه با مشکلات و مسائل روبرو شوید. تلاش خود را صادقانه مورد بررسی قرار دهید و بدون سرزنش خود نتایج را بپذیرید.

7- احساس خوشبختی با شکرگزاری و قدرانی

یکی از مواردی که باعث می شود احساس خوشبختی و خوب در شما بیشتر شود برشمردن داشته های زندگی تان است. همه انسانها عادت دارند نداشته های خود را بشمارند از این رو حال خود را بد می کنند و احساس نارضایتی از زندگی را بیشتر تجربه می کنند. اینکه سعی کنید هر روز داشته های خود را قدردانی کنید و به خاطر همه آنها سپاسگزار باشید باعث می شود حتی چالش ها هم شما را از پا درنیاورد. هر وقت احساسات منفی شما را فرا گرفت سریع خودتان را به این سمت هدایت کنید و داشته های خود را قدردانی کنید تا انگیزه دو چندان برای مسائل جدید را پیدا کنید.

8- درس از شکست ها

گاهی علارغم همه تلاش هایتان کارها همان طور که شما می خواهید پیش نمی رود و گاهی شکست می خورید. در این لحظه شاید فکر کنید چرا؟ چرا این اتفاق باید برای من بیفتد؟ چرا با این همه تلاش باید نتیجه این باشد؟ اما بهتر است به جای پرسش های منفی از خود و فکر کردن مدام به شکست از خود شکست درس بگیرید و جنبه های مثبت آن را بیشتر مورد بررسی قرار دهید. بدانید کجا اشتباه کرده اید و کجا باید اصلاح می کرده اید که نکرده اید. بهترین تمرین یادداشت دلایل شکست است و مرور جزئیات آن که می تواند هم به شما در تصمیمات آینده کمک کند و هم شما را از احساسات منفی دور نگه می دارد.

باید با خودتان این جمله را تکرار کنید «هدف من پیشرفت است نه بی عیب و نقص بودن»

9- انعطاف پذیر باشید

افرادی که مدام کارهای تکراری قبلی را انجام میدهند آرام آرام خسته می شوند. اما انعطاف پذیری یعنی چیزهای جدید را امتحان کردن. یعنی متفاوت بودن و زندگی کردن به همین منظور سعی کنید در هر زمینه ای کارهای متفاوت انجام دهید از غذا گرفته تا سرگرمی جدید را امتحان کنید. حتی در مواقع سختی هم این انعطاف پذیری شماست که می تواند راهکاریی برای حل مسائل ارائه دهد.

10- دور کردن افراد منفی

به رابطه بین خود با دیگران بیشتر اهمیت بدهید. زیرا زندگی الان شما بیشترین تاثیر را از افرادی می گیرد که شما با آنها رابطه دارید. پس به رابطه خود دقت کنید. اگر در این رابطه افراد منفی زیادی هستند که شما را همیشه با افکار و حرف های خود ناامید می کنند از آنها دوری کنید. این شما هستید که باید انتخاب کنید و تصمیم بگیرید چه کسانی در کنارتان باشند و چه کسانی نباشند. افرادی که احساس خوشبختی و خوب در شما ایجاد می کنند بیشتر می توانند به شما انگیزه و امید بدهند و شما را از ناامیدی دور نگه می دارند.

11- قدرت بخشیدن به معنویت

علم ثابت کرده معنویت با شادی و احساس خوشبختی ارتباطی مستقیم دارد. عادت هایی مانند قدرشناسی، محبت و نیکوکاری و … همه در تمام دستورات دینی آمده اند. طبق تحقیقات انجام شده بچه هایی که دستورات دینی را با قدرت اجرا می کنند و در آنها دین نهادینه شده است زندگی برایشان بیشتر معنا و مفهوم دارد و بیشتر احساس خوشبختی و شادی دارند. پس برای ایجاد حس خوشبختی بهتر است بیشتر بر روی مسائل معنوی تمرکز کنید. به عنوان مثال زمانی از وقت خود را به عبادت و نماز یا هر عمل معنوی دیگر تخصیص دهید تا به آرامش ذهن و روح و احساس شادی درونی برسید.

12- تلاش برای سلامتی

با داشتن سلامتی احساس خوشبختی شما تکمیل می شود. پس لطفاً به تغذیه و سلامتی خود بیشتر توجه کنید. نداشتن سلامتی خود یکی از عوامل موثر استرس و نگرانی برای شماست. احساس شما را به زندگی منفی می کند زیرا انجام برخی از کارها که شما را خوشحال نگه می دارد دیگر برایتان امکان پذیر نیست و سطح رضایت شما از زندگی کاهش پیدا می کند.

13- تقویت عزت نفس

همه ما نیاز داریم برای افزایش اعتماد به نفس و تقویت عزت نفس خود تلاش کنیم. حتی باید در کودکان نیز این احساس را بیشتر کنیم. باید تلاش کنیم هر آنچه که هستیم را دوست بداریم و با خودمان مهربان تر باشیم.

14- تقویت درآمد

شکی نیست که پول خوشبختی کامل نمی آورد. اما بی پولی هم قطعاً استرس و نگرانی به همراه دارد. برای داشتن حس خوشبختی و خوشحالی در زندگی باید به قدر کافی پول داشته باشید تا بتوانید با خیال آسوده تر زندگی کنید. اگر شما بیکار باشید و یا رضایت شغلی نداشته باشید این احساس را هم نخواهید داشت.

15- به دیگران کمک کنید

شاید باور نکنید اما انجام کارهای خیرخواهانه و کمک به دیگران احساس رضایت درونی و خوشبختی را در شما بالاتر می برد و باعث می شود شما استرس کمتری را تجربه کنید.

رابطه کمک به دیگران و احساس خوشبختی16-سرگرمی و بازی

برای کاهش تنش ها و استرس های خود بهتر است زمانی برای تفریح و سرگرمی اختصاص دهید. این زمان باعث  می شود شما دوباره انرژی و قدرت انگیزه خود را بازیابی کنید و بیشتر از زندگی لذتت ببرید.

17-خلاقیت

فعالیت های هنری شما را خلاق می کنند. خلاقیت و داشتن ذهن خلاق به شما در زمینه های مختلف زندگی کمک می کند. در زمان هایی که مسائل پیچیده برای شما اتفاق می افتد باعث می شود شما با قوه خلاقیت و تفکر خلاق خود راه حل های جدیدی برای آن پیدا کنید. از این رو یکی از فاکتورهایی که می تواند احساس خوشبختی و خوشحالی را در شما افزایش دهد همین خلاقیت است.

چگونه خلاق باشیم؟ چرا باید خلاق باشیم؟ در این مقاله راهکارهایی برای خلاقیت ارائه شده است.

18- خانواده

در زمان هایی که بیشترین فشارها را تجربه می کنید و درمانده هستید تنها امید شما خانواده است. داشتن خانه ای امن و آرام که می توانید ارتباطات خوب را شکل دهید. خانه ای که با ورود به آن همه تنش ها را فراموش کنید و انگیزه ای دوباره بگیرید. داشتن همسر و فرزندان خوب و یا رابطه ای نزدیک با پدر و مادر که باعث می شود شما بیشتر احساس خوشبختی کنید. ارتباط نزدیک با اعضای خانواده می تواند موج رضایت و شادی را در شما زنده نگه دارد.

19- حفظ تعادل در زندگی

همیشه زیاده خواهی در هر کاری باعث می شود شما استرس و نگرانی داشته باشید. باید گفت زمانی احساس خوشبختی ایجاد می شود که شما بتوانید همه نیازهای زندگی تان را به صورتی متعادل برقرار کنید. باید در نظر بگیرید خوشبختی و خوشحالی در یک بعد از زندگی پیدا نمی شود بلکه ترکیبی از ابعاد مختلف زندگی است. با این دیدگاه می توانید احساس خوشبختی را در خود ایجاد کنید.

20- مقصر ندانستن دیگران

زمانی که شما برای اشتباهات خود مدام به دنبال مقصر هستید در واقع مسولیت های خود را نادیده گرفته اید. راه رسید ن به موفقیت و خوشبختی این است که شما در هر شرایط و مسائلی خودتان را مسئول بدانید. بیشتر انسانها عادت کرده اند برای ناکامی های زندگی خانواده، معلم، دوستان، دولت و بسیاری عوامل دیگر  فهرستی از دیگران تهیه کنند. اما بیشتر از دیگران باید به عملکرد خود دقت کنید. چرا؟ اگر با دقت به دیگران نگاه کنید می بینید که آنها در شرایط سخت تر و دشوارتر توانسته اند به موفقیت های بزرگ تر دست پیدا کنند. زیرا آنها اراده کرده اند مسئولیت همه کارهای خود را خودشان بپذیرند.

امیدوارم این مقاله توانسته باشد شما را بدست آوردن احساس خوشبختی و شادی کمک کند. اگر شما هم تجربه بیشتری در این زمینه دارید با ما به اشتراک گذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + = 17

دکمه بازگشت به بالا
بستن