20 درصدی ها

چگونه خلاق باشیم؟ چرا باید خلاق باشیم؟

چرا باید خلاق باشیم؟ چرا خلاقیت اینقدر مهم است؟

یکی از دلایل مهم خلاق بودن، ناب و منحصر به فرد بودن است. بیشتر افراد خلاق چیزهای خارق العاده و نابی تولید می کنند که دیگران قادر به انجام آن نیستند. یکی دیگر از دلایل خلاقیت نیروی شور و هیجان و لذت است که با مغز خلاق رابطه مستقیمی دارد. خلاق بودن می تواند در پیشرفت کاری و علمی نیز موثر و کارآمد باشد.

سوال اینجاست پرورش ذهن خلاق چگونه ممکن است؟ آیا راهکارهایی برای تفکر خلاق وجود دارد؟

چگونه می توانیم خلاق باشیم؟

طبق آمارها 91 درصد مردم تصور می کنند برای زندگی شخصی خلاقیت لازم است و 83 درصد مردم معتقدند خلاقیت برای زندگی حرفه ای فقط لازم است. اما جالب است بدانید فقط 25 درصد انسان ها فکر می کنند خلاق هستند اما واقعیت نشان داده همه انسان ها خلاق هستند و می توانند خلاقیت را در خود پرورش دهند. اما چگونه؟ چگونه خلاق باشیم؟ اگر شما هم در پی جواب این پرسش هستید با بیست درصدی ها همراه باشید.

1-خود را خلاق دانید

اگر به صورت ذاتی خلاقیت خود را بپذیرید و قضاوت های دیگران در مورد هوش، خلاقیت شما در خانه ، مدرسه و … را نادیده بگیرید بیشتر مسیر خلاقیت را پیموده اید. جالب است بدانید طبق تحقیقات انجام شده تمام کودکان (98 درصد) بین سن 3 تا 5 سال از نظر خلاقیت در اوج خود قرار دارند اما این خلاقیت در افراد بزرگ سال کاهش پیدا می کند و در افراد بالای 25 سال با 2 درصد کاهش روبرو است. یکی از علت های این امر قضاوت ها و برچسب های دیگران به افراد در سنین بالاتر است. برچسب هایی که مانع از رشد خلاقیت می شود و فرد را سرکوب می کند. این درحالی است که کودکان درک درستی از این برچسب ها ندارند و بدون محدودیت می توانند خلاق باشند. اما این روند می تواند با تغییر نگرش خود فرد دگرگون شود و خلاقیت بار دیگر در فرد احیا شود.

 اینشتین درباره این موضوع می گوید:

چه اشکالی دارد که دوباره مثل یک کودک شروع کنیم به بازی‌های خیالی، نقاشی، قصه‌گویی، رقص، آواز، ادا درآوردن، با خود حرف زدن، جیغ زدن و شادمانی کردن. بله از دید بزرگ‌ترها این رفتارها منطقی نخواهد بود، اما شما دیگر بالغ شده‌اید و لازم نیست به قیمت سرکوب خلاقیت خود به میل آنها رفتار کنید. برای بروز خلاقیت ذاتی خویش باید طبیعت کودکانه‌ی خود را احیا کنیم.

2- استعداد خود را بشناسید

هر انسانی در این کره خاکی استعدادهایی دارد فقط کافی است آنها را شناسایی کنیم. با شناخت استعداد خود می توانید خلاقیت های ذاتی خود را نیز کشف کنید. در این راه خودآگاهی و شناخت خود بسیار کارگشا است.

یک پیشنهاد ساده: کارهایی را پیدا کنید که بهتر از هر کس دیگری آن ها را انجام می دهید. لیستی از این کارها تهیه کنید و هر کدام را با دقت بررسی کنید.

  • در کودکی به چه کارهایی بیشتر علاقه داشتید؟
  • انجام چه کارهایی برای شما لذت بخش و آسان است؟
  • چه کارهایی را فقط به خاطر لذت و به صورت داوطلبانه انجام میدهید؟
  • علایق شما در چه زمینه هایی است؟

بعد از پاسخ به پرسش های زیر احتمالاً بهتر می توانید استعداد های خود را کشف کنید.

کشف استعداد و خلاق شدن فرد3-از استعداد خود در زمینه علاقه استفاده کنید

افراد خلاق با هم فرق دارند اما بیشتر افراد خلاق در یک چیز اشتراک دارند و  آن این است که کاری که انجام می دهند را دوست دارند. آنها از انگیزه های بیرونی انرژی خود را نمی گیرند برای پول و یا شهرت کا رنمی کنند آنها واقعاً عشق می ورزند و عاشق کار خود هستند و انگیزه درونی برای انجام کارهای خود دارند.

شما هم همین الان می توانید به جست و جوی کارهای مورد علاقه خود بپردازید و آنها را کشف کنید. ببینید به چه کارهایی عشق می ورزید؟

4- شهامت و شجاعت داشته باشید

برای خلاق بودن لازم است شهامت داشته باشید و شجاعت خود را نشان دهید. چیزهای جدید را تجربه کنید و دایره امن خود بیرون بیایید. با طرح ایده های نوین از بقیه خود را متمایز کنید و جزء بیست درصدی ها باشید.شاید در این راه سختی های زیادی را تجربه کنید و مورد تمسخر و طرد شدن  قرار گیرید اما مهم نیست! مهم این است که بتوانید روی باورها ی خود تکیه زنید و با شجاعت آنها را پیگیری کنید. باید بدانید لازمه خلاقیت خطرپذیری و ریسک است.

شجاعت به معنای واقعی یعنی توانایی اقدام و حرکت به سمت جلو با وجود ترس، ناامیدی و یاس .

5- یادگیری خلاقانه را بیاموزید

در دنیای امروزی که همه اطلاعات قابل دسترسی و یادگیری هستند باید اطلاعات را خلاقانه یاد بگیرید. باید دائماً خود را جاهل فرض کرده و همه چیز را بپرسید. این همان یادگیری خلاقانه است. یادگیری که مبتنی بر شیوه های شهودی، غیرخطی و چندوجهی است. باید یاد بگیرید خودتان را به یادگیری متعهد نگه دارید تا بتوانید محدودیت ها و مرزهای ناممکن را یشکنید.

6-بیشتر بپرسید

کنجکاوی یک اصل مهم خلاقیت است. کنجکاوی مداوم باعث می شود دایره دید شما وسیع تر شود و بتوانید ایده و راه حل های بهتری را ارائه دهید. طبق تحقیقات انجام شده کودکان در روز حدود 125 سوال می پرسند این در حالی است که بزرگسالان فقط 6 سوال در روز مطرح می کنند. دانستن راه حل های قدیمی باعث می شود راه های جدید خودشان را بیشتر نشان دهند و شما فرض های جدید را به چالش بکشید.

 اینشتین می گوید:

کنجکاوی، شور و شوقی برای یادگیری و آزمون و خطاست. حتی اشتباهات را نیز باید به عنوان فرصت‌هایی برای طرح سؤالات جدیدتر و یادگیری بیشتر در نظر بگیریم.

7- ذهن تان را باز نگه دارید

یک ذهن خلاق همیشه آنچه در گذشته آموخته است را به عنوان فرضیات بی چون و چرا نمی پذیرد و در عوض از صفر به دنبال یادگیری است. برای خلاق بودن حتماً باید راه حل های پذیرفته شده قبلی و قدیمی را رها کنید و از نو بیندیشید تا موفقیت و خلاقیت را ببینید. به راه حل های جدید و متفاوت بیندیشید.

8-از شنیدن انتقادات نترسید

افراد خلاق از انتقاد هراس ندارند و بازخوردها را با آغوش باز پذیرا هستند. زیرا می دانند از این طریق می توانند به راه حل های بیشتری دست یابند و کارهای خود را بهتر انجام دهند.

9-احساس درونی خود را دنبال کنید

اگر شما احساس درونی خود را دنبال کنید حقایق جدیدی کشف خواهید کرد که قبلاً هرگز آنها را نمی شناخته اید. برای خلاقیت به جای پیروی از قوانین باید احساسات را دنبال کنید و گاهی چارچوب ها را بشکنید.

10-افراد خلاق شکست را قبول ندارند

افراد خلاق زمانی که با شکست مواجه می شوند آنقدر تلاش می کنند تا به آنچه می خواهند برسند. آنها می دانند رویارویی با شکست و موانع بخشی از رشد انسان هاست و تلاش و کوشش می تواند پیشرفت و موفقیت را دوباره احیا کند.

قبول شکست و ایجاد خلاقیت و خلاق شدن11- استراحت کافی

زمانی که استراحت کافی دارید قطعاً بهره وری شما افزایش می یابد و کارها را با کیفیت برتر انجام می دهید. به غیر از استراحت کارهایی نظیر باغبانی، دویدن، شنا و یا پیاده روی می تواند در خلاقیت شما تاثیر گذار باشد و راه های جدیدتری را برای شما رقم بزند.

نتیجه گیری

در مورد خلاقیت خود هیچ شکی نداشته باشید. خودتان را باور کنید و استعداد و علاقمندی های خود را کشف کنید. از شکست ها و قضاوت ها نترسید. بازخوردها را بپذیرید و مشکلات را برطرف کنید. انعطاف پذبر باشید و برخی اشتباهات گذشته را دنبال نکنید. روحیه پرسش گر داشته باشید و شجاعت کارهای جدید را به خود بدهید. با انجام این کارها حتماً خلاقیت جزئی از وجود شما خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 8 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن