20 درصدی ها

چگونه با انگیزه شویم؟ راهکارهای علمی ایجاد انگیزه برای زندگی و کار

چگونه با انگیزه شویم؟ انگیزه برای زندگی و کار را چگونه بدست آوریم؟ آیا شما هم از آن دسته افراد هستید که بیشتر اوقات احساس می‌کنید انگیزه‌ای ندارید؟ اگر شما هم به دنبال راهکارهای موثر برای برون رفت از این حالات هستید و دوست دارید با عالی ترین انگیزه زندگی و کار کنید پیشنهاد می کنم مقاله بیست درصدی ها را از دست ندهید.

آیا می دانید تعریف انگیزه چیست؟ آیا می دانید کدام انگیز بهتر است؟ اگر شما علاقمند به این موضوعات هستید مقاله تعریف انگیزه چیست؟ کدام بهتر است انگیزه درونی با بیرونی؟ می تواند یک راهنمای کامل برایتان باشد.

همه انسانها گاهی انگیزش خود را برای زندگی و کار از دست می دهند حتی برای انجام کارهای عادی دلشان می خواهد تنبلی کنند. اما راه درمان چیست؟ چگونه می توان با این حالت مبارزه کرد؟

آیا می دانید چه کارهایی انگیزه برای موفقیت را افزایش می دهد؟

روزهایی که در ابتدای صبح احساس افسردگی و بی حوصلگی در ذهن و جسم تان موج می زند و حال خوبی ندارید.

روزهایی که در طول روز با خستگی و کسلی روبرو هستید.

روزهایی که احساس می کنید از زندگی و کار خود نفرت دارید.

روزهایی که احتمالاً با این جمله بیش تر سر و کله می زنید؛ «آخه اینم شد زندگی!!» 

اگر دوست دارید روزهای خود را با خوشحالی و با لذت بردن از زندگی و کار آغاز کنید باید راهکارهای علمی برای مدیریت انگیزه داشته باشید، لطفاً پیشنهادات زیر را به دقت بخوانید و تمرین کنید.

ایجاد انگیزه برای زندگی و کار

داشتن انگیزه از مهم ترین عوامل موفقیت در کار و زندگی است که هر فردی را می تواند به قله اهدافش برساند. برای رسیدن به هدف های بزرگ در کار و زندگی باید از انگیزه درونی یا بیرونی استفاده کنید. همیشه انجام دادن کارهای کوچک تر باعث رسیدن به هدف های بزرگ تر می شود.اما گاهی برای انجام کارهای کوچک تر هم انگیزه نداریم که باید به دنبال علل آن باشید.

1- دلایل بی انگیزگی را پیدا کنید

بهتر آن است که قبل از انجام کاری در مورد علت انجامش خوب فکر کنید. چرا و به چه دلیل باید این کار را انجام دهید؟ شاید دلایل زیادی پیدا کنید اما مهم ترین و بهترین آنها می تواند انگیزه شما را تقویت کند. این همه کار نیست و باید مدام به این قضیه فکر کنید و دوباره دوباره پاسخ دهید تا انگیزه و انرژی خود را حفظ کنید.

چرا باید کار خود را به خوبی انجام بدهم؟

چرا باید در زندگی با انرژی باشم؟

چرا باید هر روز صبح زود بیدار شوم؟

و…

هر چقدر جواب هایتان قوی و محکم باشد انگیزه تان نیز بیشتر خواهد شد.

  • به عنوان مثال برای جواب سوال اول یک سود مالی می تواند انگیزه از دست رفته شما را بازگرداند. اگر علت بی انگیزگی شما عدم علاقه به کار خود است می توانید با این سوال و جواب (نیاز و سود مالی) انگیزه خودتان را قوی نگه دارید.
  • رشد فردی و شغلی هم می تواند انگیزه خوبی برای ادامه کارتان باشد. زمانی که کارتان، باعث رشد فردی و شغلی در شما می شود و در جربان کار می توانید چیزهای زیادی یاد بگیرید و فکر کردن به این موضوع می تواند انگیزه شما را برای ادامه کار حفظ کند.
  • تغییر نگرش تان نسبت به کار می تواند کار شما را جذاب و لذت بخش کند. ممکن است کار شما برای افراد دیگر لذت بخش و عالی باشد اما برای شما خسته کننده و یکنواخت یا برعکس. این بسته به نگرش و دیدگاه شما دارد. هر چقدر نگرش خود را نسبت به کار و زندگی مفرح و لذت بخش کنید با انگیزه بیشتری آنها را انجام می دهید.

از این رو باید تفکر کردن قبل از کار را حتماً در خود تقویت کنید. پرسش ها و جواب های محکمی برای ادامه دادن پیدا کنید و خواهید دید با انگیزه و انرژی بیشتری کارهای روزانه خود را انجام می دهید بخصوص اگر به آنها با دید مفرح و لذت بخش نگاه کنید.

2- ایجاد انگیزه برای زندگی با پاداش

در زمان هایی که احساس می کنید انگیزه برای زندگی و کار ندارید به خودتان برای انجام کارها پاداش بدهید. شاید کمی مسخره بیاید اما گاهی از یکنواختی و روزمرگی خسته می شوید که در این  زمان ها پاداش دادن به خودتان می تواند عاملی محرک برای انجام کار باشد. به عنون مثال بعد از انجام کار یک خوارکی مورد علاقه تان را تهیه کنید و یا به یک تفریح مورد علاقه تان بروید.

3- با انگیزه بودن را تجسم کنید

زمانی که انرژی کافی برای ادامه کار ندارید و بی حوصلگی بر شما غلبه کرده از تصویر سازی استفاده کنید و خودتان را فردی باانگیزه و با اشتیاق تصور کنید باور کنید با این کار آرام آرام شور و علاقه هم در شما زنده می شود.

4- الگوی موفق داشته باشید

یکی از راه های ایجاد انگیزه برای زندگی و کار انتخاب الگوی موفق برای خود است. ممکن است رویاها و آرزوهای الان شما را فرد موفقی قبلاً به آن دست یافته باشد و این موضوع می تواند یک بمب انگیزه برای ادامه راه شما باشد. شما با مطالعه افراد قهرمان و موفق و با الگو قرار دادن این افراد و توکل به خدا می توانید انرژی خود را مضاعف کنید.

چگونه می توان احساس خوشبختی را در خود ایجاد کنیم؟

5-اهداف خود را مرور کنید

قطعاً با مرور اهداف بزرگ خود به راحتی می توانید برای هدف های کوچک تر با انگیزه بیشتری گام بردارید. مرور اهداف بزرگ تاثیر عمیق و بیشتری بر روی احساسات و انگیزه می گذارند. گاهی باید اهداف خود را تغییر دهید تا احساسات بهتری داشته باشید.

یک پیشنهاد ساده: روی یک تکه کاغذ 3 هدف بزرگ خود را بنویسید و هر روز صبح قبل از شروع کار آنها را مرور کنید.

6- ابتدا کارهای سخت‌تر را انجام دهید

اغلب زمانی که در ابتدای صبح به کارهای روزمره خود فکر می کنید نگران می شوید که چگونه و با چه انرژی همه آنها را به پایان برسانید در این مواقع بهتر است از سخت ترین کار شروع کنید تا بار ذهنی تان را کم کنید و با روحیه و آرامش بهتر کارهای بعدی را انجام دهید.

7- انتخاب کار کوچک و تمام کردن آن

در زمان هایی که احساس کسلی و بی انگیزگی بر شما غلبه می کند بهتر است یک کار کوچک را انتخاب کنید و آن را به پایان برسانید با این روش خواهید دید که انگیزه بیشتری برای انجام کارهای بعدی خواهید داشت. این روند بیشتر برای زمان هایی که شما حال و حوصله انجام هیچ کاری را ندارید جواب می دهد.

8- کارتان را با آرامش آغاز کنید

گاهی انجام کارها به صورت سریع باعث می شود ذهن انسان احساس بد داشته باشد و تصور کند اگر سرعت نباشد نمی تواند کارش را به پایان برساند از این رو شاید آن کار را اصلاً آغاز نکند. پس بهتر است شروع کارهای خود را با آرامش و بدون شتاب انجام دهید تا نتیجه بهتر بگیرد.

«شروع یک کار بدون شتاب بهتر از اصلا شروع نکردن است.»

9- مقایسه با دیگران را کنار بگذارید

اگر شما فردی هستید که دائم خود را با دیگران مقایسه می کنید و نتیجه تلاش و جایگاه خود را با دیگران مقایسه می کنید قطعاً قوه خلاقیت و انگیزه خود را از بین می برید.

باید بپذیرید که همیشه افرادی بهتر و توانمند تر از شما هستند و شما برای موفقیت در زندگی باید فقط تمام توان خود را روی خودتان و برنامه‌هایتان متمرکز کنید. ببینید چه نتیجه‌ای قرار است بگیرید و چگونه می‌توانید برنامه‌ریزی ذهنی‌تان را بهبود ببخشید و به مرحله اجرا در آورید.

نتایج خود را بررسی کنید و اشتباهات گذشته خود را پیدا کنید تا بتوانید از تکرار آن در آینده جلوگیری کنید درک این موضوع و درک تلاش ها و جایگاه خودتان باعث می شود توان و اشتیاق شما چندین برابر شود و نتایج فوق العاده ای به همراه خواهد داشت.

10- مرور موفقیت های خود

تفکر به شکست ها و ناکامی ها باعث می شود بیش از هر چیز دیگر احساس نگرانی و تنش داشته باشید متاسفانه اغلب انسان ها، بیشتر از اینکه به موفقیت هایشان نگاه کنند به شکست هایشان توجه می کنند. بهتر است شما بیشتر بر روی موفقیت ها و چالش هایی که پشت سر گذاشته اید فکر کنید حتی آنها را یادداشت کنید تا بتوانید دوباره مرورشان کنید و انگیزه و انرژی لازم را بدست آورید.

مهم ترین کار برای حفظ انگیزه درونی این است پرسش های مثبت و امیدوار کننده را در خود ایجاد کنید.

• در حال حاضر در زندگی از چه چیزهایی راضی هستم؟
• چه ویژگی‌هایم مرا خوشحال می‌کند؟
• چگونه در من این حالت اشتیاق به‌ وجود می‌آید؟

واقعاً مهم است بدانید که چگونه و چرا این شرایط برای شما احساس خوبی منتقل کرده است. این پرسش ها و جواب درست و مناسب به آنها می تواند انگیزه هر روز شما را تامین کند و درک عمیقی از شرایط موجود را به شما بدهد.

11- تولید انگیزه برای زندگی و کار با جملات انگیزش بخش

برای انگیزه هر روز خود بهتر است از جملات انگیزش بخش کمک بگیرید. جملاتی که می تواند سوخت موتور حرکت شما را تا شب تامین کنند. برخی کلمات، قدرت باور نکردنی دارند و می توانند باعث ایجاد انگیزه برای زندگی و کار شما باشند.

اگر هر روز تهیه این جملات ارزشمند برای شما کار سختی است حداقل هفته ای یکبار این جملات عالی را انتخاب کنید و هفته بعدی خود را با مرور این جمله شروع کنید تا نتایج فوق العاده آن را ببینید.

12- از خلاقیت خود بهره ببرید

روی برگه ای بنویسید که در چه زمینه هایی دوست دارید موفق شوید. اگر به درآمد بیشتر فکر می کنید و یا به افزایش سلامتی و … همه را بنویسید. حالا وقت آن رسیده بهترین این ایده ها را انتخاب کنید حداقل 5 مورد که می تواند برای شما مفید تر و با اهمیت تر باشند. با این کار به صورت ناخودآگاه انگیزه بیشتری پیدا می کنید و از نظر روحی و جسمی هم آمادگی بیشتری دارید.

آیا می دانید راهکارهای تفکر خلاق چیست؟

13- تلاش کنید نتیجه بگیرید

زمانی که نتیجه مطلوب هر چند کوچک از یک کار بگیرید قطعاً انرژی شما برای انجام آن کار دو برابر می شود و با اشتیاق بیشتری آن را انجام می دهید. نتیجه و انگیزه لازم و ملزوم یکدیگر هستند. به عنوان مثال اگر در پروژه کاری خود نتیجه کوچکی بگیرید قطعاً برای ادامه پروژه اشتیاق بیشتری خواهید داشت. اگر هدف شما کاهش وزن باشد و تنها چند کیلو کم کنید احتمالاً برای ادامه مسیر تلاش بیشتری خواهید کرد.

 «مهم نیست چقدر کند حرکت می‌کنید، مهم این است که از حرکت کردن باز نایستید.»

14-میانه راه را کنترل کنید

اغلب برای شروع کار و یا هدفی آن را با انگیزه آغاز می کنید اما در ادامه و به عبارت بهتر در میانه راه انگیزه خود را از دست می دهید. شاید گفت میانه‌­ی راه سخت­‌ترین قسمت راه است زیرا هیجان آرام ارام کم می شود و می دانید برای هدف نهایی هنوز راه زیادی مانده است. می دانید که برای هدف نهایی باید زحمت و زمان زیادی را تحمل کنید. در این حالت بیشتر احساس ناامیدی می کنید و دلتان می خواهد در ناحیه آسودگی بیشتری به سر برید.

اینجاست که باید بیشتر از هر زمان دیگری انگیزه خود را حفظ کنید و حرکت رو به جلوی خود را ادامه بدهید. باید به خودتان تعهد بدهید که در روز برای رسیدن به هدفتان، کاری هرچند کوچک، انجام دهید.

حتماً این موارد را دوباره بررسی کنید.

  •   چرا وارد این راه شدید؟
  • علت های شخصی، منطقی و مهمی که باعث شدند بخواهید به این هدف برسید چه بودند؟

اغلب توجه به چراهایی که شما را در این مسیر قرار داده اند باعث می شود خطر کم شدن اشتیاق تان، در میانه راه کاهش پیدا کند و به شما آسیب نرسانددر عین حال رخوت و کسلی تان نیز از بین برود.

نتیجه گیری نهایی:

تجربه ثابت کرده بیشتر ناامیدی ها و بی حوصلگی ها از مشکلات و سختی های پیش رو ناشی می شوند. اغلب سخنی ها انگیزه را کور می کنند و شما را در حالت رکود فرو می برند. اما با دانستن این مساله که برای خروج از رکود باید تلاش کنید تا به موفقیت برسید می توانید انگیزه برای زندگی و کار خود را بازگرداید.

اغلب هر انسانی در دوره­‌ای از زندگی خود دچار رکود می­‌شود. اما درک علت از دست دادن انگیزه و اقدام برای رهایی هرچه سریع­‌تر از شر این رکود، کمک می­‌کند تا به موفقیت‌­های بزرگ دست پیدا کنید.

هیچ فردی از آینده خود خبر ندارد و نمی داند تا کی زندگی خواهد کرد، پس سعی کنید زندگی تان را صرف انجام کارهایی کنید که از آنها لذت می برید و با عملی کردن موارد گفته شده انگیزه و امید را به زندگی و لحظات خودتان هدیه بدهید.

1 دیدگاه

  1. اگر به این باور برسیم که زندگی واقعا کوتاهه قطعا از تک تک لحظاتش لذت خواهیم برد و کاری رو انجام میدهیم که بر اساس علاقه و توانمندیهامون باشه.. ولی افسوس که فکر میکنیم راه بسیار بسیار طولانی در پیشه و همیشه فرصت از سرگرفتن وجود داره. یه وقتایی خداوند باید این امید و پویایی و انگیزه رو به دل آدمها بندازه. چون عقل سلیم و منطق خیلی جاها قدرتش به احساسات مخرب نمی رسه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 4 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن