دسته‌بندی نشده

چگونه آرامش در زندگی داشته باشیم؟ راهکارهای علمی

آرامش در زندگی یا تن آرامی، آرزوی است که بسیاری از افراد انتظارش را دارند اما سوال اینجاست چگونه می توان به آرامش واقعی رسید؟ با انجام چه کارهایی می توان برای همیشه آرامش در زندگی را تجربه کرد. آیا فقط یک آرزو است یا کمی تلاش و همت می خواهد! با بیست درصدی ها همراه باشید تا راهکارهای علمی و ثابت شده برای آرامش ذهن و روح را بررسی کنیم.

شاید برای شما هم جالب باشد درمان استرس و اضطراب به همراه علائم و نشانه های آن

اصول و راهکارهای آرامش در زندگی

همه انسانها در زندگی به صلح و آرامش نیاز دارند بیشتر وقت ها انسانها نیازمند آرامش افکار هستند. اما اگر بخواهید برای ایجاد آرامش کاری کرده باشید اول باید باورها و شیوه های زندگی خود را بررسی کنید. ببینید کجاها نیاز به اصلاح دارند و باید تغییرات اساسی انجام شوند. شاید بپرسید از کجا باید بفهمید کدام کار و یا باور درست و یا نادرست است؟ نگران نباشید در ادامه، پاسخ خود را می یابید.

آرامش در زندگی کاری و شخصی1- ارتباط با خالق

شکی نیست که آرامش روح و روان با ارتباط و هدایت الهی حاصل می شود. توکل به خدا و ارتباط با او باعث می شود در همه امور نیروی عظیم و فوق العاده را تجربه کنید که توام با آرامش و نشاط است. هر چه ارتباط کمتر باشد ترس و اضطراب شما بیشتر خواهد بود. زمانی که شما قوانین الهی را رعایت کنید احساس آرامش بیشتری دارید.

2- مثبت اندیشی و آرامش در زندگی

باید تلاش کنید کهن احساس و افکار خود را بر روی فرکانس های مثبت تنظیمم کنید. باید به دقت افکار خود را بررسی کنید و در زمانی که افکار منفی شما را احاطه کرد فوراً آنها را با مثبت اندیشی جایگزین کنید. علم ثابت کرده در این دنیا ذهن مثبت شرایط مثبت را هم به وجود می آورد. بنابراین هر چه ذهن انرژی خود را در جهت مثبت و خوب هدایت کند اتفاقات بهتری را هم تجربه می کند. این مورد حتی در مورد دیگران هم صادق است به عبارت ساده تر اگر برای دیگران هم نیت خوب و مثبت داشته باشید آثار مثبت آن برای شما هم پدیدار خواهد شد.

3- تاخیر در قضاوت کردن

در این عالم هستی هیچ واقعه ای بر اساس تصادف نیست در هر حادثه و یا واقعه ای لطف و رحمت الهی نهفته است که پیامی به همراه دارد. شاید درک بسیاری از حوادث الهی برای شما مشکل یاشد و تلاش برای فهمیدن آنها نیز در محدوده هوش و عقل شما نگنجد اما در ورای آن حکمتی بزرگ نهفته است که نباید در لحظه اول قضاوت های نابجا داشته باشید. باید یاد بگیرید در هر شرایط نامطلوبی، خوبی با ارزشی پنهان است.

حتی درباره زندگی دیگران هم قضاوت کردنن و نیت های خود را به تاخیر بیندازید و به دقت بررسی کنید زیرا قضاوت در مورد دیگران به شما انرژی منفی می دهد. از این رو برای آرامش در زندگی باید این تمرین یزرگ را هر روز تکرار کنید.

4- احترام به دستورات اخلاقی

زمانی که شما به دستورات اخلاقی احترام می گذارید به صورت ناخودآگاه آرامش در زندگی و روان را تجربه می کنید. کنار گذاشتن حس کنجکاوی در زندگی دیگران، اثبات باورها و عقاید خود به دیگران و … همگی در حفظ آرامش شما کمک می کند. همچنین زمانی که شما به درگاه خدا دعا می کنید این دعاها به صورت شعاع نورانی به طرف آسمان می روند و بعد از آن برای اجابت فرشته ها به زمین می ایند اما در این بین برخی دعاها اهمیت و نورانیت بیشتری پیدا می کنند و آن دعاهایی هستند که پدر و مادرها در حق فرزندان می کنند. از این رو نیکی به پدر و مادر و مهرورزی به آنها سبب آرامش و نشاط در زندگی شما می شود.

5- تمرکز بر روی سیستم تنفسی

اگر در طول روز چندبار کار خود را متوقف کنید و بر روی سیستم تنفسی تمرکز کنید به راحتی می توانید آرامش خود را در طول روز حفظ کنید. این کار به کاهش استرس و عملکرد بهتر شما هم کمک زیادی می کند.

6- نظم و انظباط شخصی و مکان

علم ثابت کرده روح انسان از فضاهای آشفته دچار نگرانی و استرس می شود و در عوض مکان های منظم و ساده تر به حفظ آرامش کمک می کنند. بنابراین انضباط شخصی و سامان دهی فضای مکانی باعث می شود شما آرامش در زندگی را بیشتر داشته باشید.

7-نگرش سپاسگزاری داشته باشید

اگر هر روز خود را با تشکر از خالق و یا مخلوقات شروع کنید و تا پایان روز این نگرش را حفظ کنید به طور شگفت انگیزی آرامش درونی پیدا خواهید کرد.

ارتباط تشکر با آرامش در زندگی 8- تبسم و خنده

قبول دارم که گاهی با انبوهی از مشکلات خندیدن کار سختی است اما حتی اگر برای حفظ ظاهر هم باشد تاثیرگذار است. علم ثابت کرده خنده می تواند برای کاهش استرس موثر باشد. پس گاهی لازم است برای آرامش در زندگی خنده را در برنامه خود داشته باشید.

9- در حال زندگی کنید

بیشتر اضطراب ها از آینده و ترس از آن می آید اما اگر بتوانید بیشتر تمرکز خود را بر روی حال بگذارید و به آرامی آن را تمرین کنید خواهید دید آینده هم درست خواهد شد. هیچ کس نمی تواند آینده را کنترل کند اما کنترل زمان حال دست شماست.

10- مدیریت استفاده از دستگاه های دیجیتال

بر اساس پژوهش های انجام شده نور آبی وسایل الکترونیکی با اختلال‌های خواب و سلامت کلی بدن در ارتباط مستقیم است. خبر بدتر اینکه حتی در موقع خواب برخی افراد حاضر به جدا کردن وسایل دیجیتالی از خود نیستند و نمی توانند مدیریت صحیحی بر روی این وسایل داشته باشند از این رو آرامش کمتری دارند.

11- گوش کردن فعال را تمرین کنید

بیشتر وقت ها با گوش دادن فعال بهتر می توانید فرد مقابل را درک کنید و یا حتی سرنخی برای صحبت های خود پیدا کنید. با تمرین کردن گوش دادن فعال به راحتی می توانید سوال کنید، پردازش کنید و با آرامش صحبت کنید.

12- در انجام کارها تاخبر نیندازید

به تعویق افتادن کارها خود یکی از عوامل استرس زا و بی ثباتی است که می تواند آرامش در زندگی کاری و شخصی را از بین ببرد. سعی کنید کارهای خود را به تاخیر نیندازید تا آرامش بیشتری داشته باشید.

13- به خودتان بیشتر توجه کنید

این شما هستید که بیشتر وقت زندگی تان را با خود سپری می کنید از این رو باید بیشتر به خواسته ها و نیازهایتان توجه کنید.

14- بخشش دیگران

کینه داشتن از دیگران بیشتر از هر کس، به شما و آرامش روحی تان لطمه می زند. بنابراین تلاش کنید دیگران را ببخشید نه به خاطر اینکه آنها لایق این کار هستند به خاطر اینکه شما لایق آرامش در زندگی تان هستید.

15- توقعات بی جا نداشته باشید

گاهی آشفتگی ها و نگرانی از توقعات شروع می شوند. توقعات می تواند به جا و یا بی جا باشد در هر صورت باعث رنجش و آزار روحی هستند. بنابراین سعی کنید توقعات خود را بررسی کنید و تا جای ممکن آنها را محدود سازید.

16- خودتان را سرزنش نکنید

با سرزنش کردن خودتان تنها شرایط را سخت می کنید و عزت نفس یا حتی اعتماد به نفس خود را از بین می برید. لازم نیست برای هر اتفاق یا اشتباهی خودتان را سرزنش کنید بهتر است درس بگیرید و با آرامش اوضاع را کنترل کنید.

17- تمرکز خود را بر روی خواسته ها بگذارید

شاید به سختی باور کنید اما واقعیت این است که تمام فکرها، حرف‌ها، و اقدام‌ها، همگی انرژی ایجاد می‌کنند. چه بهتر که انرژی تولید کنید که دوست دارید آن را دریافت کنید. به بیان ساده تر تمرکز خود اعم از افکار، حرف ها و … را بر روی خواسته های خود بگذارید تا علاوه بر آرامش بیشتر چیزهایی که می خواهید از کائنات دریافت کنید.

18-سعی در کنترل هر چیزی نداشته باشید

افرادی که می خواهند همه چیز را کنترل کنند قطعاً آرامش زیادی را تجربه نخواهند کرد. این دسته از افراد حتی در ایجاد روابط پایدار با دیگران نیز ممکن است دچار مشکل شوند. پس باید برای آرامش در زندگی تمرین کنید که کنترل همه چیز دست شما نیست این تمرین در ایجاد روابط و ارتباطات بهتر با دیگران نیز به شما کمک می کند.

19- در ارتباط با دیگران هوشمندانه عمل کنید

این شما هستید که باید انتخاب کنید با چه کسانی معاشرت کنید بهتر است افرادی را انتخاب کنید که از معاشرت با آنها لذت ببرید و از شخصیت آنها الهام بگیرید. هر فردی شخصیت الهام گبرنده ندارد.

20- روزهای “بی شکایت” تعیین کنید

آگاهانه انتخاب کنید در روزهای خاصی هیچ گونه گلایه نداشته باشید. شاید در یک روز حوادث زیادی برای شما اتفاق بیفتد این شما هستید که با آگاهی کامل انتخاب می کنید بی شکایت روز خود را تمام کنید.

22- بودجه بندی پولی

نگرانی های مالی بیشترین علل ناراحتی ها و استرس ها هستند با یک بودجه بندی درست و دقیق می توانید هوشمندانه و عاقلانه خرج کنید تا ارامش بیشتری داشته باشید. اینکه شما بدانید واقعاً باید برای چه چیزهایی خرج کنید خود کمک بزرگی در حفظ آرامش زندگی شما می کند.

23- از موزیک و تصاویر آرامش بخش استفاده کنید

اگر محل کار و زندگی خود را با تصاویر آرامش دهند پر کنید و علاوه بر این با افراد صلح جو بیشتر معاشرت داشته باشید می توانید آرامش در زندگی را بهتر لمس کنید.

نتیجه گیری نهایی:

برای آرامش در زندگی باید گاهی نگرش و باورهای قدیمی را تغییر داد. باید دست به اصلاحات اساسی در ذهن و روح زد حتی گاهی باید عادت های خوراکی و یا تفریحی خودتان را عوض کنید تا به معنای واقعی آرامش درونی را پیدا کنید. تمام این راهکارهای ارائه شده از نظر علمی ثابت شده اند و می توانند نقش موثری در کاهش استرس و اضطراب داشته باشند که با تلاش و تمرین این هدف محقق می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

62 + = 65

دکمه بازگشت به بالا
بستن