فن بیان

نکات مهم برای فن بیان و یک سخنرانی موفق که باید بدانید!

آیا می دانید نکات مهم برای فن بیان چیست؟ آیا می دانید برای اجرای یک سخنرانی موفق چه باید کرد؟ آیا می دانید بیشتر افراد موفق و تاثیرگذار سخنوران حرفه ای هستند؟  شاید شما هم از آن دسته از افرادی هستید که دوست دارید در برابر اجتماعی بزرگ سخنرانی کنید اما ترس از سخنرانی و یا اشکال در روند اجرا شما را منصرف می کند؟اگر شما هم به دنبال آموزش فن بیان و سخنرانی هستید پیشنهاد می کنم  تا آخر مقاله با بیست درصدی ها همراه باشید.

شما با رعایت اصول و نکات مهم برای فن بیان می توانید به راحتی در برابر جمعیت زیادی سخنرانی موفق داشته باشید. برای تقویت فن بیان خود باید دو شرط اساسی را رعایت کنید.

 • شناخت مخاطب
 • ویژگی های شخصی شما

شما به عنوان گوینده و سخنران باید ویژگی های منحصر به فردی داشته باشید تا سخن تان مورد توجه مخاطبان قرار گیرد. این ویژگی ها شامل:

 • نوع پوشش
 • ظاهر صورت
 • میزان صدا
 • زبان بدن هماهنگ
 • اعتماد به نفس
 • محکم بودن
 • داشتن اطلاعات کافی

می باشد. علاوه بر این باید بدانید مخاطبان شما در چه سطحی و با چه میزان اطلاعات در سخنرانی شما شرکت کرده اند افراد شرکت کننده در چه سن و سالی قرار دارند و نیاز به چه چیزی دارند. رعایت این اصول می تواند سخنرانی شما را تاثیرگذارتر و موثرتر کند. اما نکات مهم دیگری هم برای فن بیان وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

اصول و نکات مهم برای فن بیان

خوب و با اعتماد به نفس صحبت کردن آرزو و هدف هر کسی است که دوست دارد مردم به حرف‌هایش گوش کنند.در واقع یکی از کلیدهای موفقیت همین فن بیان است. برخی افراد با همین فن بیان به راحتی به اهدافشان می‌رسند. اما مهم ترین مساله این است که چگونه می توان فن بیان قوی و خوب داشته باشید؟

نکات مهم برای فن بیان و سخنوری1- باید بدانید در مورد چه چیزی می خواهید صحبت کنید

باید قبل از سخنرانی به دقت فکر کنید و برای سخنوری خود طرح داشته باشید تا در زمان وقوع آن، احساس آرامش و اعتماد به نفس بیشتری را تجربه کنید. همچنین باید با شور و اشتیاق سخنرانی خود را شروع کنید.

2-آمادگی از قبل

آمادگی از قبل چه در طرح و چه در موضوع بسیار مهم است. منظور از موضوع، این نیست که تمام کلمات و صحبت ها را بنویسید؛ بلکه درک نکات مهم و جوانب متفاوت موضوع را بررسی کنید. درستی و واقعیت موضوع برای خود شما، کاملاً روشن باشد.

همچنینن با مطالعه بیشتر و گردآوری مطالب مرتبط با موضوع خود می توانید علاوه بر تلسط بیشتر، سخنرانی خود را پربار تر و با ارزش تر کنید.

3- داشتن تمرین

بعد از ایجاد طرح و آمادگی قبلی مهم ترین نکته تمرین شماست. اگر به اندازه کافی تمرین داشته باشید در اجرا کمتر دچار مشکل می شوید. بهتر است برای موفقیت بیشتر شرایط و مشکلات را پیش بینی و شبیه سازی کنید تا در صورت وقوع دچار استرس نشوید.

اما چگونه می توان یک تمرین عالی داشت؟

تمرین باید به صورت تدریجی اتفاق بیفتد
تمرین باید در اوقات فراغت انجام شود
تمرین باید به همراه تصویر سازی باشد
بهتر است با حرکات بدن توام باشد
در تمرین بهتر است اجرای خود را برای دوستان و یا آشنایان انجام دهیم

4- خودتان باشید

در یک سخنرانی بیان همه صحبت ها به شکل کتابی کار بسیار سختی است اما راه بهتر استفاده تلفیقی از زبان محاوره ای ساده تر و کتابی با هم است. یه عنوان مثال خیلی از فعل ها را می توانید به صورت محاوره ای بیان کنید. این کار هم فشار کمتری به شما وارد می کند و هم سخنرانی شما را خسته کننده جلوه نمی دهد.

5- ارتباط چشمی موثر

قبول دارم که در سخنرانی کار سختی است اما داشتن یک ارتباط چشمی صحیح برای سخنرانی بهترین راه ارتباط با دیگران است.

6- روخوانی نکنید

اگر در حین سخنرانی مطالب را روخوانی کنید حس اشتیاق و ترغیب برای شنیدن را از مخاطبان می گیرید زیرا مخاطبان این کار را دوست ندارند و تحمل نمی کنند.

7- نحوه بیان و ارزش مطالب مهم است

یکی از نکات مهم در فن بیان و سخنرانی موفق تاثیر یک گفتار است. اگر محتوای انتخاب شده شما با ارزش باشد و شما بتوانید بانحوه بیان خود آن را به بهترین شکل ممکن به شنونده انتقال دهید حتماً بیشترین تاثیر را خواهد داشت و موفق خواهید بود.

اصول و نکات مهم برای فن بیان و سخنوری8- در زمان فراموشی مطالب چه کنید

ممکن است که در یک سخنرانی گاهاً برخی از مطالب را فراموش کنید. چاره چیست؟ آیا باید جمعیت را در سکوت نگه دارید تا موضوع خود را به یاد آوردید و یا کار دیگر انجام دهید. در چنین شرایطی دو راهکار برای برون رفت پیشنهاد می کنیم.

 • اول اینکه با یک یا چند سوال از مخاطبان می توانید وقت بخرید. به عنوان مثال با پرسش اینکه آیا سوالی هست؟ آیا مطالب تا الان قابل فهم بوده است؟ و…
 • راه دوم آخرین جمله ای را که گفته بودید دوباره تکرار کنید و صحیت درباره آن موضوع را تا چند جمله ادامه دهید و در این زمان به ادامه موضوع فکر کنید.

البته اگر سخنرانی شما به همراه اسلاید و نرم افزارهای ارائه باشد کمتر دچار این مشکلات می شوید.

9- پوشش مناسب

لباس هایی که شما به عنوان یک سخنران بر تن می کنید باید بسیار مرتب و تمیز باشد همچنین باید مناسب جمعی کهه در آن هستید باشد. باید متناسب با هر جمعی پوشش خود را تغییر دهید و این کار نیازمند خلاقیت هوشمندانه است.

10- صدای بلند و رسا

در زمان گفتگو صدا باید بلند و رسا باشد زیرا اغلب برداشت از صدای ضعیف و کم عدم اعتماد به نفس است. اگر به هر دلیلی تن صدای شما آرام و آهسته است باید برای تغییر آن تلاش کنید. بهترین درمان برای این مشکل ضبط صدا است و مقایسه وضوح و بلندی آن با دیگران است.

11- زبان بدن مناسب

تصور اینکه فقط کلام می تواند تاثیر بر روی مخاطبان بگذارد یک تصور اشتباه است. تمامی عناصر غیر کلامی مانند زبان بدن و یا لحن بیان می توانند تاثیر بیشتری بر روی مخاطب و شنونده داشته باشند. اما اگر شما علاقمند هستید در مورد زبان بدن بیشتر بدانید پیشنهاد می کنم مقاله زبان بدن چیست؟ را مطالعه کنید.

12- افزایش دامنه لغات و واژگان

با افزایش دامنه لغات و وازگان خود می توانید واضح تر و راحت تر منظور خود را بیان کنید و بر دل و قلب شنوندگان نفوذ کنید. استفاده از لغاتت دشوار و سخت یک حس ناخوشایندی برای مخاطبان ایجاد می کند که خوب نیست. پس سعی کنید برای بیان موضوعات خود از کلمات و لغات جدید و ساده بهره ببرید.

13- نحوه بیان خوب

یکی دیگر از نکان مهم برای فن بیان، چگونگی بیان است. بهتر است در سخنرانی بر روی کلمات مهم تاکید داشته باشید و حتی گاهی مکث کنید و در عوض از روی مطالب غیر ضروری سریع رد شوید. از دیگر نکات مهم برای فن بیان لحن صداست. اگر شما با یکنواختی مطالب را بازگو کنید شنوندگان را دچار خستگی و بی رغبتی می کنید از این رو باید با تغییر صدا به خصوص در زمان هایی که مطالب مهم هستند این مشکل را برطرف کنید.

14-مخاطب را دوست بدارید

علاقه و صمیمیت شما به شنوندگان منتقل می شود و آنها هر گونه احساس و علاقه ای را درک می کنند. پس سعی کنید آنها را دوست بدارید و تصور کنید همه آنها جز دوستان صمیمی شما هستند.

15- استفاده از اندیشه ها و یا جملات بزرگان

یزرگان در طول تاریخ و در دوران زندگی خودد مطالبی ارزشمندی را ارائه کرده اند. شما می توانید از این مطالب به نفع خود در سخنرانی استفاده کنید زیرا ثابت شده اثر پذیری این گونه سخنان بیشتر است. زیرا اگر مطلبی از زبان شخص موفق دیگری بیان  شود احتمال پذیرش بالاتری دارد.

16- گوش دادن فعال

برای برقراری ارتباط موثر با دیگران، گوش دادن فعال بسیار مهم است. شما باید بتوانید به صورت موثر گوش دهید. باید یادآوری کنم اغلب انسان ها به صورت ناخودآگاه گوش دادن را دوست ندارند زیرا گوش دادن چند برابر بیشتر از حرف زدن از مغز ما استفاده می کند.

کسی که دارای فن بیان خوبی است، یقینا باید شنونده ی خوبی نیز باشد چون شنونده بودن فواید زیادی دارد و قدرت تکلم را بالا می برد و سبب می شود صبر ما بیشتر شود.

17- از شوخی استفاده کنید

شاید باور نکنید اما تاثیر شوخی فوق العاده است. اما نه هر شوخی، اگر شوخی به موقع اجرا شود و برای همه جذابیت داشته باشد در عین حال به جایگاه فرد ضربه وارد نکند و توهین به کسی نباشد جذابیت بالایی دارد.

18- با اطمینان و اعتماد صحبت کنید

با اعتماد و اطمینان صحبت کنید. به بیان ساده تر نیازها و منابع را محکم و واضح بیان کنید و در عین حال خواسته ها و نظرات دیگران هم را درنظر داشته باشید.

19- بر روی احساسات خود کنترل داشته باشید

طبیعی است که در زمان سخنرانی حس هیجان، اشتیاق، عصبانیت یا حتی ترس داشته باشید مهم نیست! مهم این است که این احساسات باعث نشود شما کنترل خود را از دست بدهید. باید بتوانید با صیر و حوصله پاسخگو باشید.

20- میان صحبت کسی نپرید

اول به دیگران اجازه بدهید صحبت هایشان تمام شود و بعد شما شروع به صحبت کنید. این کار علاوه بر ادب اجازه می دهد هر کس سهم خود را داشته باشد.

امیداورم که این مقاله کمکی به بهتر شدن فن بیان و سخنرانی شما کرده باشد. در پایان مشتقاق پیشنهادات و تجربیات شما عزیزان هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 3 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن