20 درصدی ها

معنی خوشبختی چیست؟ چکار کنیم تا احساس خوشبختی داشته باشیم؟

معنی خوشبختی چیست؟ آیا شما هم حس خوشبختی ندارید؟ آیا به دنبال حلقه طلایی خوشبختی هستید؟ آیا دوست دارید احساس خوشبختی را در خود تقویت کنید؟ اگر این طور است به شما تبریک می گویم! شما در مسیر موفقیت قدم بر داشته اید!

چگونه می توان احساس خوشبختی را در خود ایجاد کنیم؟

بسیاری از افراد از روزمرگی و یکنواختی زندگی خسته شده اند و خودشان را خوشبخت نمی دانند؟ برخی افراد آرامش ذهن و روح ندارند و خودشان را خوشبخت نمی دانند؟ گاهی ناکام ماندن از اهداف و آرزوها شما را از این حس عقب نگه داشته؟ شاید هم نداشتن سلامتی لذت خوشبختی را تلخ کرده؟ شما چطور؟

کدام مورد حس ناخوشایندی برایتان ایجاد کرده و احساس شادی و خوشحالی تان را ناکام گذاشته؟ از نظر شما خوشبختی یعنی چه؟

احساس شادی درونی و خوشحالی چگونه ممکن است؟

تعریف خوشبختی چیست؟

خوشبختی را می توان در دو تعریف کلی خلاصه کرد

  • خوشبختی یعنی رسیدن به لذت های زیاد و یا رسیدن به لذتهای دائمی در زندگی
  • خوشبختی یعنی رضایت کلی از زندگی و خشنودی از وضعیت خود

کدام بهتر است؟

بیشتر روانشناسان بر این باورند که حس خوشبختی در گروه دوم پایدار و بهتر است. زمانی که شما لذت، آسایش، موفقیت و نیل به آرزوها را تجربه می کنید و از کار خود رضایت دارید نسبت به زمانی که لذت های زود تر را تجربه می کنید بیشتر حس خوشبختی دارید.

تعریف شادی چیست؟ راز های بزرگ که افراد را شاد و خوشحال نگه می دارد!

چگونه می توان احساس خوشبختی داشته باشیم؟

شاید باور نکنید که شما با رعایت برخی نکات و دستورالعمل های ساده و کوچک می توانید احساس خوشبختی را در خود ایجاد کنید و برای همیشه از شر این حس بد و ناامید کننده خلاص شوید. با بیست درصدی ها همراه باشید تا راز خوشبختی را بدانید.

چکار کنیم تا احساس خوشبختی داشته باشیم؟

چه کسی است که از حس ناامیدی خوشش بیاید؟

ناامیدی حال هر کسی را به راحتی بد و ناخوشایند می کند. این شما هستید که امروز و اکنون باید با یک تصمیم و تلاش، دیدگاه تان را تغییر دهید تا احساس بهتر را در زندگی تجربه کنید.

اما چگونه؟

برای داشتن احساس بهتر باید یکی یکی دستورالعمل ها را اجرا کنید. با خودتان بهتر رفتار کنید! حتماً می پرسید چگونه باید رفتار کنم؟ این گونه

1- نقاط مثبت تان را پیدا و تقویت کنید.

زمانی که مهارت ها و ویژگی های منحصر به فرد خود را فراموش می کنید قطعاً چیز دیگری برای دیدن موارد منفی باقی نمی گذارید. اگر صادقانه با خود رفتار کنید می توانید نقاط مثبت خود را ببینید؟ آیا فردی اجتماعی و مهربان هستید؟ آیا فردی مسئولیت پذیر و خانواده دوست هستید؟ آیا … با این سوالات بیشتر بر روی جنبه های مثیت خود می توانید تمرکز داشته باشید و از این رو خودتان را بهتر دوست دارید.

2- احساس بهتر نسبت به خود

باید با خودتان مهربان تر باشید. داشتن حس خوب نسبت به خودتان باعث می شود آرام آرام خوشبختی را تجریه کنید. دیدن جنبه های منفی زندگی و یا شخصی خیلی راحت تر از جنبه های مثبت است. اما باید تلاش کنیم بیشتر بر روی جنبه های مثبت تمرکز کنیم. تا به حال چقدر با خودتان گفتگوهای منفی در طول روز یا هفته داشته اید؟ چقدر تلاش کرده اید این صحبت ها را کم کنید و حذف کنید؟ برای موفق شدن در این مسیر فقط باید یک هفته حرف های منفی خود را بنویسید. سپس آنها را با کلمات مناسب تر جایگزین کنید.

به عنوان مثال وقتی شی را گم می کنید و یا موبایل خود را فراموش می کنید همراه خود ببرید احتمالاً زمزمه های منفی با خود دارید مثل «ای کم حافظه! دوباره موبایل را جاگذاشتی» یا «ای نادان دوباره دسته کلید را گم کردی!» اما به جای این حرف های منفی می تونید این صحبت ها را جایگزین کنید. «من نادان نیستم فقط گاهی اشتباه می کنم.» «من کم حافظه نیستم فقط گاهی فراموش می کنم.»

3- هدیه برای ارتقا خود

هر انسانی برای رشد و آموزش خود باید تلاش کند و زمان صرف کند. اما مهم ترین چیزی که می تواند در این زمینه به شما کمک کند انگیزه است. اگر در رفتار با خودتان مهربان تر باشید و انگیزه بیشتری به خود برای رشد و ارتقا بدهید قطعاً در ارتباط با دیگران هم می توانید همین رفتار را داشته باشید. مثلاً خوردنی های مورد علاقه خودتان را انتخاب کنید. به مکان های مورد علاقه تان بروید و … همه باعث می شود انرژی شما مضاعف شود و حال بهتری داشته باشید.

4- اهدافی را تعیین کنید

باید اهدافی را برای تغییر روند کاری خود تعیین کنید و به آنها پاییند باشید. در پایان روز ارزیابی کنید که این رفتارها چه تاثیری در شما داشته اند. آیا مهربانی با دیگران باعث رضایت و شادمانی شده است یا نه؟ به عنوان مثال برای خود تعیین کنید در طول روز 2 کار خوب برای دیگران حتماً انجام دهید و یا حداقل با افراد غریبه با روی خوش یرخورد کنید. حالا این اهداف چه کمکی به شما می کنند؟ احساس رضایت درونی را بالا می برند و احساس خوشبختی بیشتری را وارد زندگی شما می کنند.

5- اهمیت به تغذیه و ورزش

شاید این نکته بی ریط و خیلی تکراری باشد اما اهمیت به تغذیه سالم و ورزش منظم باعث می شود سالم تر و روحیه بهتری داشته باشید. حداقل روزی ۱۰ دقیقه پیاده‌روی می تواند در روند بهبودی و سلامت روان شما نقش داشته باشد.

کارهای خیر خواهانه و حس خوشبختی6- انجام کارهای خیرخواهانه

زمانی که شما در کارهای خیرخواهانه شرکت می کنید و به افراد نیازمند کمک می کنید حس بهتری دارید. کمک به بیمارن سرطانی، نیازمندان، کودکان بی سرپرست و … باعث می شود شما رضایت بیشتری از خود داشته باشید و حس خوشبختی بیشتری را تجریه کنید. البته لازم نیست که این مبالغ زیاد باشد و یا حتماً به صورت مالی باشند می توانید بر حسب توان مالی و یا به صورت یک واسط یا انجام کارهای دیگر در این زمینه اقدامات مورد نظر را انجام دهید.

7- قدردان و سپاسگزار باشید

یکی از عواملی که باعث می شود رفتار خوبی داشته باشید این است که قدر داشته های خود را بدانید و بایت آنها سپاسگزاری کنید. حتی می توانید لیستی از این داشته ها تهیه کنید و هر بار که حس ناامیدی سراغتان آمد آنها را مرور کنید.

8- عبرت از شکست ها

همه انسانها در زندگی اشتباه می کنند و ممکن است به اهداف خود نرسند و شکست بخورند. مهم این است که راه حل پیدا کنید و بعد از آن شکست ها را یک درس زندگی برای امور خود بدانید. بیشتر بر روی جنبه های مثبت فکر کنید نه منفی! به عنوان مثال اگر در شرکتی اخراج شدید و یا در ابتدای کار پذیرفته نشدید به جای منفی بافی و غر زدن به دنبال اشتباهات و اشکالات کارتان باشید تا در دفعه بعدی تکرار نکنید.

 سعی کنید عواملی را که در رسیدن به آنها شکست خورده‌اید، یادداشت کنید تا بتوانید دلایل این شکست را پیدا کرده و از آنها درس بگیرید.

9- خصوصیات دوست داشتنی را بنویسید

همه انسانها دوست دارند به خصوصیات و ویژگی های منحصر به فردی برسند. شما می توانید این خصوصیات را یادداشت کنید و برای پیشرفت آنها قدمی بردارید. باید یک نکته را به یاد داشته باشید و آن این است که شما در مسیر پیشرفت هستید نه بی نقص بودن! و اگر با توجه به این مساله کار کنید قطعاً به اهداف خود می رسید و این همان خوشبختی است.

10- عاقلانه معاشرت کنید

از افراد منفی نگر دوری کنید که آنها شما را ناامید و مایوس می کنند. این در حالی است که افراد مثبت نگر باعث می شوند اعتماد به نفس شما بالاتر رود و به شما روحیه و انگیزه می دهند. این شما هستید که باید عاقلانه افراد کنار خود را انتخاب کنید و بیشتر با آنهایی معاشرت کنید که حالتان را خوب می کنند. افراد مثبت نگر انرژی زیادی به شما می دهند و باعث می شوند تا شما احساس رضایت بیشتری از خود داشته باشید.

داشتن احساس خوشبختی در زندگی خیلی پیچیده و سخت نیست، فقط باید باور کنید که شما  لیاقت خوشبختی را دارید.

با این باور کم کم می بینید که خوشبختی بی خبر وارد زندگی تان شده است. اما به اعتقاد روانشناسان خوشبختی می تواند معناهای دیگری هم داشته باشد.

عواملی که می تواند باعث استحکام روابط و یا داشتن زندگی معنادار برای شما باشد عبارتند از:

1- کاهش استرس

بله! به اعتقاد روانشناسان عواملی که استرس را کاهش دهد می تواند احساس خوشبختی و شادی را قوی تر کند. اما درمان استرس ساده است و نیاز به تمرین دارد. در مقاله درمان استرس و اضطراب به همراه علائم و نشانه های آن کامل به این موضوع اشاره شده است.

2- سلامتی

عدم سلامتی و مشکلات ناشی از آن، درد و استرس زیادی را وارد زندگی شخص می کند و انجام برخی کارها به مراتب دشوارتر خواهد بود. از این رو کمک به حفظ سلامتی می تواند در شادی و احساس خوشبختی نقش داشته باشد.

3- تقویت عزت نفس

عزت نفس باید در کودکی شروع شود و کودکان یاد بگیرند نسیت به خود احساس خوبی داشته باشند و البته این کار زمانی نتیجه بهتر می دهد که خودمان هم عزت نفس خوبی داشته باشیم و در تقویت عزت نفس مان کاری کرده باشیم. مقاله تقویت عزت نفس : ۷ تکنیک ساده و مهم برای افزایش عزت نفس به شما کمک می کند تا در این زمینه موفق شوید.

4- پول و ثروت

پوب و ثروت نمی تواند خوشبختی واقعی را تضمین کند اما نداشتنن ان هم احساس استرس و نگرانی زیادی را به زندگی تحمیل می کند پس باید برای خوشبخت بودن به قدر کافی پول هم داشت تا بتوان با استرس کمتر روبرو شد.

کار مناسب و حس خوشبختی5- کارمناسب

برای داشتن احساس خوشبختی باید کاری داشته باشید که حس خوبی به شما بدهد. اگر شما بیکار باشید یا رضایت شغلی نداشته باشد، قطعاً خوشبخت هم نخواهید بود.

6- یادگیری مهارت

یادگیری و آموزش مهارت‌های جدید باعث رشد فردی و دست یابی به رضایت خواهد شد از این رو یادگیری می تواند باعث کاهش استرس و افزایش خوشبختی می شود.

7- خلاقیت

مجموعه ای از فعالیت‌های هنری باعث بروز خلاقیت می شود حتی برای سلامتی و خوشبختی کسانی که خود را از جمله افراد خلاق نمی‌دانند، هم مفید است.

8- داشتن عشق

با داشتن عشق شما می توانید در زندگی شادی و خوشبختی واقعی را تجربه کنید.

9- داشتن دوستان

داشتن دوستان خوب می تواند هم باعث ایجاد رضایت و شادی در تمام زندگی شود و هم شما را در مقابل استرس و ناامیدی مقاوم کند. همچنین برای سلامتی، و افزایش طول عمر مفید است.

10- ترنباط خوب با خانواده

ارتباط نزدیک با اعضای خانواده زندگی شما را پرنشاط و معنادار می کند، مگر این که خانواده‌ی خوبی نداشته باشید. با یافتن راه‌هایی برای برقراری ارتباط با خانواده‌تان می توانید استرس و تنش را از زندگی خود حذف کنید.

11- خانه امن و مرتب

داشتن خانه‌ای امن و مرتب در پایان یک روز سخت  باعث رفع خستگی و کاهش استرس خواهد شد.

12- جامعه

احساس تعلق به یک جامعه، یا بودن در جمع دوستانی که اهداف، دیدگاه‌ها و علاقه‌مندی‌های مشترکی دارید، برای داشتن احساس شادی و خوشبختی نیاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 76 = 79

دکمه بازگشت به بالا
بستن