20 درصدی ها

راههای غلبه بر ترس چیست؟ روش های علمی برای درمان ترس

آیا برای غلبه بر ترس خود به دنبال راهکار هستید؟ آیا هراس و ترس شما را از پیشرفت و لذت دور نگه داشته است؟ اگر شما هم به دنبال درمان ترس های خود هستید تا آخر این مقاله با بیست درصدی ها همراه باشید.

شاید در ترس ها و هراس ها در زمینه های مختلف در شما بروز کند. بسیاری از افراد از دیدن و یا قرار گرفتن در موقعیتی ترس دارند. به عنوان مثال برخی با دیدن برخی ار حشرات زنده نی ترسند. برخی دیگر از قرار گرفتن در ارتفاع می ترسند. برخی هم ترس های فکری دارند و … مهم نیست که شما در کدام دسته قرار می گیرید مهم آن است که بتوانید غلبه بر ترس خود را یاد بگیرید و آن را درمان کنید.

اگر شما علاقه دارید ترس های خود را در هنگام سخنرانی مدیریت کنید پیشنهاد می کنم مقاله کنترل استرس در سخنرانی و غلبه بر ترس را مطالعه کنید.

ترس و هراس چیست؟

ترسی شدید و دائم که از چیزی و یا شرایطی ایجاد می شود که شخص مبتلا از خود واکنش شدید و اضطراب آور نشان می دهد. ابتلا به هراس می تواند ریشه در ژنتیک داشته باشد و مادرزادی باشد. همه انسانها یاد می گیرند که در برابر برخی از خطرات واکنش نشان دهند و بترسند اما برخی از این افراد ترس های افراطی و بی مورد دارند که به اصطلاح به نوعی اختلال تبدیل شده است.

جالب است بدانید ترس و هراس در زنان بیشتر از مردان است.

غلبه بر ترس در زنان و مردانترس و هراس چه تاثیری بر زندگی شخص دارد؟

ترس می تواند موانع بسیاری برای داشتن یک زندگی عالی ایجاد کند. ترس و هراس می تواند باعث دوری از ارتباط موثر با دیگران و یا پیشرفت شغلی افراد شود. افرادی که درگیر ترس هایشان هستند بیشتر اوقات از نظر ذهنی و فکری دگیر هستند و نمی توانند تمرکز درستی بر روی کارهای خود داشته باشند از این رو عملکرد ضعیفی خواهند داشت و در انجام امور خود ناتوان هستند. حتی گاهی یک عکس هم می تواند آنها را به هراس وادار کند. در این صورت فرد هرگز نمی تواند یک زندگی لذت بخش به همراه آرامش افکار را تجربه کند.

ریشه احساسات ترس از افکار و تصورات است. اما سوال مهم اینجاست آیا راهی برای غلبه بر ترس و هراس وجود دارد؟

راههای غلبه بر ترس

آیا برای هر نوع ترسی درمان لازم است؟ در واقع اگر هراس و ترس شما به گونه ای باشد که شما را در زندگی عادی دچار محدودیت و نگرانی کند باید به فکر درمان باشید. زیرا ترس و هراسی که معالجه نشود از بین نخواهد رفت و رفته رفته بیشتر هم خواهد شد.

مهم ترین نکته این است که اول ترس های خود را بشاسید به بیان ساده تر شما بدانید از چه چیزی دقیقاً می ترسید. بعد از اینکه به شناخت رسیدید می توانید برای درمان و غبله بر ترس اقدام کنید.

اما جالب است بدانید طبق تحقیقات و پژوهش های روان شناسی دانشمندان دریافته اند که انسان ها با پاداش ها بیرونی می تواند بر ترس هایشان غلبه کنند. به عبارت دیگر آنها در یک تحقیق بر روی 17 داوطلب متوجه شدند پاداش و انگیزه های بیرونی می تواند ترس را کاهش دهد و یا حذف کند.

تعریف انگیزه چیست؟ کدام بهتر است انگیزه های درونی یا بیرونی؟

در این روش دانشمندان افراد را در برابر یک ترس خفیف و جدید که یک شوک الکتریکی در هنگام دیدن تصاویر رایانه‌ای بود قرار دادند. علاوه بر این هم زمان یک اسکن مغزی ار داوطلبان ایجاد کردند تا فعالیت های مغز فرد را ببینند. در این اسکن محققان می توانستند به صورت دقیق و سریع علل ترس ها را مشاهده کنند.

در چالش بعدی به دنبال راهی برای غلبه بر ترس بودند از این رو به شرکت کنندگان پول و پاداش دادند به طوریکه پاداش جای ترس های قدیمی را گرفت. آنها این کار را در طول سه روز به صورت پیوسته انجام دادند.

آیا انگیزه برای موفقیت می تواند یک راهکار برای حذف ترس ها باشد؟ در مقاله چه کارهایی انگیزه برای موفقیت را افزایش می دهد این موضوع را بررسی کرده ایم.

دانشمندان به سرعت توانستند الگوهای مغز را شناسایی کنند و در نهایت برای غلبه بر ترس، پاداش درمانی را موثر دانستند. آنها امیدوار هستند که بتوانند به جای دارو برای درمان ترس از این روش استفاده کنند.

اما روش های موثر دیگر هم برای درمان ترس وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

برخی افراد دچار ترس های فکری هستند و نمی توانند اهداف خود را پیش ببرند. به عنوان مثال

برخی ترس از اجتماع دارند و از آن گریزان هستند؟

برخی ترس از شکست دارند؟

بسیاری ار افراد ترس از دست دادن دارند؟

و …

اگر برای غبیه بر این گونه ترس ها به دنبال راهکار هستید بهتر است به نکات زیر توجه کنید.

درمان ترس از تغییر

شکی نیست که بیشتر ترس ها از زمانی خودشان را نشان می دهند که شما برای تغییرات بزرگ آماده شده اید. شاید این درست همان زمانی است که می توانید با فرصت های بهتر زندگی خود را متحول کنید اما ترس و هراس راه شما را سد می کند. این همان ترس از تغییر است و بسیاری از افراد با آن روبرو هستند. این ترس طبیعی است اما غلبه بر آن کار سختی است و نیاز به آگاهی و تمرین دارد.

اگر شما نتوانید بر این ترس خود غلبه کنید شاید بسیاری از فرصت های پیش روی خودتان را نبینید و یا از دست بدهید. این روش ها می تواند برای درمان ترس از تغییر مفید باشد.

1- بدترین حالت ممکن

برای تغییر همیشه یک چیز بیشتر ذهن شما را درگیر می کند و آن مشکلات و اتفاقات بدی است که احتمالاً در آینده با آنها مواجه می شوید. برخی افراد شب و روز فقط به فکر اتفاقات بد در آینده هستند اما این کار به جز تشدید ترس ها کاری انجام نمی دهد. بهترین روش این است که به مشکلات احتمالی فکر کنید اما برای آنها راه حل پیدا کنید. حتی بدترین حالت ممکن را تصور کنید. سپس به دنبال چاره جویی برای آن باشید.

با این کار می توانید برای مشکلات و چالش های پیش روی خود در آینده یک راه حل پیدا کنید از این رو به صورت ناخودآگاه دیگر نمی ترسید زیرا می دانید در چنین شرایطی چه کاری انجام دهید و صد البته ذهن تان دیگر به این مشکل فکر نمی کند.

2- اگر تغییر نکنم بهترین حالت ممکن کدام است؟

برای تغییر نیاز به انگیزه داریم و گاهی انگیزه لازم را با پرسش های معکوس می گیریم. اگر شما علاقمند هستید که وضع موجود را تغییر دهید و احتمالاً از این وضع ناراضی هستید دو گزینه پیش روی خود دارید.

  • کاری کنید که شرایط موجود را دوست داشته باشید و یاد بگیرید با این شرایط کنار بیایید
  • تحمل ندارید و می خواهید شرایط جدیدی ایجاد کنید و به فکر تغییر هستید

با این طرز تفکر می دانید که چاره ای به جز تغییر وجود ندارد وگرنه از لذت و خوشحالی خبری نیست.

3- آیا کسی از آینده خبر دارد؟

شاید این سوال به نظرتان کمی مسخره بیاید همه می دانند که آینده برای هیچ کس معلوم نیست. اگر آینده برای شما مبهم و ترسناک است برای همه این طوری است. اگر شما تغییر کنید و یا نکنید پیش بینی آینده غیر ممکن است. اما گاهی افسوس انتخاب های از دست رفته را می خورید که قبلاً می توانسته اید انجام دهید. پس حداقل برای جلوگیری از آه و حسرت در آینده انتخاب و یا تغییرهای ضروری خود را انجام دهید.

4- آیا با تغییر همه چیز همان طور باقی می ماند؟

ضمیر ناخودآگاه انسان ها باور دارد هر چیزی که به آن وابسته شده و عادت کرده، همیشه تا ابد باقی می ماند! اما آیا این چنین است؟ قطعاً جواب منفی است. حتی اگر تغییر نکنید حتماً همه چیز به همان صورت باقی نخواهد ماند. به عنوان مثال شما از شغلی استعفا می دهید و به دنبال یک تاسیس شرکت برای خود هستید در این راه با چالش ها و مشکلات زیاد به مرز ورشکستگی می رسید و با خود فکر می کنید اگر در همان شغل قبلی بودید بهتر بود! شما در هر لحظه باید انتخاب کنید و همه توام با ریسک خواهد بود. نباید به دنبال شرایط ثابت باشید با هر انتخاب و یا تعییر می تواند شرایط هم عوض شود.

5- آیا برای چیزهای از دست رفته ناراحت باشم؟

هرکسی در گذشته انتخاب هایی داشته که به خاطر از دست دادنشان ناراحت است. این موضوع طبیعی است. بیشتر مردم به خاطر چیزهایی که در گذشته رها کرده اند احساس ناراحتی و ناخوشنودی دارند. اما چاره چیست؟ اگر تغییر در زندگی لازم است باید انجامش دهید! بیشتر وقت ها با گذر زمان افراد می توانند تغییرات جدید را بپذیرند و با آن هماهنگ شوند. این بدان معنا نیست که تصمیم، برای یک تغییر، اشتباه است! بلکه به شما می گوید نیاز به زمان دارد و ممکن است سختی های خودش را هم داشته باشد.

6- اگر چیزی خوب پیش نرفت چه کنیم؟

شاید این ترس از همه ترس ها قدرتمندتر عمل کند. اما بدانید که تنها فرق بین انسان های موفق و نامونق در همین غلبه بر ترس است. انسان های موفق اگر چنین ترسی ب آنها رخنه کنند می گویند دوباره همه چیز را درست می کنیم! اما دیگر افراد جرات انجامش را هم به خود راه نمی دهند. جالب است بدانید بیشتر افراد در مقابله با مشکلات خلاق تر و توانمندتر عمل می کنند و بهتر می توانند کنترل امور را بدست بگیرند.

7-اگر همین الان نتوانم پس کی می توانم؟

فکر کردن به این موضوع برای بسیاری از افراد سخت و دشوار است. واقعاً چه کسی می داند چه مدت دیگر زنده است؟ بیشتر افراد فکر می کنند وقت زیادی دارند و هرگز به این فکر نمی کنند که بهتر است از همین الان شروع کنند. همین الان تغییرات موردنظرشان را در زندگی کاری، شخصی و … انجام دهند زیرا شاید در آینده وقتی برای این کار نداشته باشند. بهتر است بیشتر به این موضوع فکر کنید که می خواهید ادامه زندگی خود را چگونه سپری کنید؟ اگر به این فکر، ذهن خود را عادت بدهید هر بار انگیزه و شهامت لازم برای تغییر را بدست می آورید.

نتیجه گیری

برای غلبه بر ترس باید از لحاظ ذهنی و فکری خود را آماده کنید. بسیاری از ترس ها ریشه در افکار و تصورات شما دارند و تنها راه مبارزه و درمان آن ها اول شناخت آنهاست و بعد جایگزین کردن آنها. اگر شما ترس های خود را بشناسید و بدانید چه موانعی بر سر راهتان وجود دارد به راحتی می توانید با پیدا کردن راه حل آنها را بهبود ببخشید و کاهش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

55 + = 63

دکمه بازگشت به بالا
بستن