20 درصدی ها

درمان استرس و اضطراب به همراه علائم و نشانه های آن

آیا تا به حال برای درمان استرس و اضطراب خود کاری کرده اید؟ آیا می دانید چرا استرس را مخرب و قاتل انسان می دانند؟ آیا می دانید استرس پنهان چه علائمی دارد؟ آیا برای کنترل استرس راهکارهای واقعی و عالی وجود دارد؟ اگر شما هم به دنبال راهی برای درمان استرس و نگرانی خود هستید با بیست درصدی ها همراه باشید.

چرا استرس را مخرب و قاتل می دانند؟

شاید به نظر برسد کلمه قاتل کمی اغراق آمیز است اما محققان دریافته اند که استرس یک نوع قاتل خاموش است. استرس شدید همچنین می‌تواند باعث ابتلا به سرطان و دیابت شود.

به نقل از پژوهشگران «اگر مردم بدانند استرس و نگرانی چه تاثیر منفی و مخربی بر روی ذهن و جسم دارد حتماً برای مدیریت استرس و اضطراب خود کاری انجام میدادند.»

اما سوال مهم اینجاست چگونه می توان با استرس مبارزه کرد؟

روش های درمان استرس و نگرانی

استرس و نگرانی دلایل زیادی دارد. برخی از استرس ها ناشی از افکار و یا ترس های شما هستند و برخی دیگر از مشکلات به وجود آمده در روزمرگی ناشی می شوند اما هر چه که باشد باید راهی برای برون رفت پیدا کنید. گاهی یک ترس عمیق باعث نگرانی و اضطراب در شما می شود هیچ گریزی به جز غلبه بر ترس وجود ندارد. گاهی موانع و مشکلات کاری و شخصی یا حتی مالی شما را احاطه می کند باید به دنبال راه حل باشید و سعی کنید با خونسردی بهترین گزینه ها را انتخاب کنید. قبول دارم که کار آسانی نیست! قطعاً نیست! اما اگر به دنبال یک جسم و ذهن سالم هستید باید از همین الان این راهکارها را تمرین کنید.

1- استراحت و خواب کافی

بیشتر وقت ها ناخودآگاه استرس آن آنجایی شروع می شود که شما به موقع از خواب بیدار نمی شوید. با عجله می خواهید کارهای خود را سامان دهید و …

بهترین کار در این حالت خواب و استراحت کافی است که باعث می شود به موقع بیدار شوید و با آرامش به کارهای خود رسیدگی کنید در عین حال می توانید تصمیمات درستی در طول روز بگیرید و ذهن خود را بیشتر متمرکز کنید. اگر سعی کنید این روند را به یک عادت در زندگی تبدیل کنید قطعاً در درمان استرس خود گامی بزرگ برداشته اید.

2- درک اینکه همه استرس را تجربه می کنند

جالب است بدانید با بالا رفتن سن و سال مبارزه با استرس هم کاهش می یابد و این کار سخت تر و دشوارتر خواهد بود. همه در هر زمانی از زندگی نگرانی و اضطراب را تجربه کرده اند. زندگی مدرن امروزی پر از استرس و نگرانی است تا جایی که برخی فکر می کنند بدون استرس نمی شود زندگی کرد! مهم نیست که قبلاً چگونه بوده اید و یا چگونه فکر می کرده اید مهم این است که از همین الان شروع کنید. سعی کنید عادت های بد خود را اصلاح کنید قبل از اینکه توان مبارزه کردن را از دست بدهید.

3- برنامه ریزی روزانه

اگر شما برای انجام امور روزانه خود برنامه داشته باشید و با برنامه ریزی کارهای خود را به سرانجام برسانید خواهید دید در طول روز از آرامش خوبی برخوردار هستید. علاوه بر برنامه ریزی، زمان بندی در انجام کارها می تواند استرس کمتری به شما وارد کند. بخصوص زمان هایی که کارهای زیادی دارید و باید همه آنها را به پایان برسانید.

4- کارهای خود را اولویت دهید

اگر شما کارهای مهم و ضروری خود را از کارهای کم اهمیت تر تفکیک کنید. قطعاً کارهای غیرضروری را انجام نمی دهید و می توانید بر روی کارهای مهم خود بیشتر تمرکز داشته باشید و در وقت و زمان شما صرفه جویی می شود. در این صورت می توانید بخشی از زمان خود را به کارهای مورد علاقه تان اختصاص دهید و خود این امر باعث کاهش و درمان استرس است.

5- ورزش های آرامش بخش و تمرکزی

بیشتر استرس های انسان ناشی از افکار مخرب است که باید برای تبدیل افکار منفی به مثبت تمرین های تمرکزی انجام دهید. اما در این بین ورزش هایی مانند مدیتیشن و یوگا می توانند در حفظ قدرت تمرکز ذهن به شما کمک کنند. ثابت شده روزانه حدود ۵ الی ۲۰ دقیقه مدیتیشن می تواند تاثیرات شگفت انگیزی روی ذهن و روان‌ داشته باشد. از این رو یکی از درمان های استرس انجام مدیتیشن و ورزش یوگا است.

6- زمانی برای خودتان بگذراید

در هفته زمانی را برای خودتان اختصاص دهید. اگر متاهل هستید و حتی فرزندی دارید باید حداقل چند ساعت در هفته را برای خودتان کنار بگذارید در غیر این صورت استرس شما به صورت ناخودآگاه بروز می کند. اما اگر این کار برای شما امکان ندارد بهتر است حداقل لحظاتی را در مکانی خلوت و بی‌سر‌و‌صدا سپری کنید زیرا که خود سر و صدا عاملی استرس زا تلقی شده است. از این رو محققان تاکید می کنند زمانی را بدون سر و صدا، در تنهایی و آرامش سپری کنید که این کار به حفظ سلامتی شما کمک می کند.

7- با احتیاط از وسایل دیجیتالی استفاده کنید

شاید در این عصر حاضر کمتر کسی در استفاده از وسایل دیجیتالی مثل تبلت، موبایل و … کنترل داشته باشد. ترسناک است که بیشتر مردم در زمان های استراحت خود به دنبال این وسایل هستند و حتی بدتر از آن مقابل آنها می خوابند! با این شرایط چگونه انتظار دارید با حفظ سلامتی شرایط بدون استرس را تجربه کنید. از همین الان باید برای این عادت نادرست اقداماتی ارزشمند انجام دهید برخی از شبکه های اجتماعی خود را حذف کنید و واقعاً ضروریات را در برنامه خود داشته باشید علاوه بر این محدودیت زمانی تعیین کنید تا حس اعتیاد را از بین ببرید پس از مدتی از نتایج آن و کاهش استرس خود شگفت زده خواهید شد.

درمان استرس با حذف وسایل دیجیتالی8- سیستم تنفسی

همه ما در زمان هایی استرس را تجربه کرده ایم که هرگز به راهکارهای ذکر شده دسترسی نداریم به بیان ساده تر در برابر مشکلات پیش بینی نشده قرار گرفته ایم. در چنین شرایطی راهکار چیست؟ بهترین روش در این زمان ها کنترل سیستم تنفسی است. شما با تنفس عمیق شکمی می توانید به حفظ آرامش درونی خود کمک کنید.

9- پیاده روی و قدم در طبیعت

هیچ کس نیست که با پیاده روی و قدم زدن در طبیعت به آرامش نرسد. یکی از روش های درمان استرس هم پیاده روی در طبیعت و یا حداقل در پارک ها ذکر شده است. حتی این اتفاق می تواند به همراه دوستان و یا خانواده باشد به شرط اینکه از نظر روحی با شما هماهنگی لازم را داشته باشند.

ژاپنی‌ها به آن Shinrin-yoku یا حمام جنگل می‌گویند، یعنی قدم زدن در جنگل. محققان ژاپنی تغییرات بدنی افرادی را که ۲۰ دقیقه در یک جنگل زیبا با رایحه‌ی چوب‌های جنگلی و صدای جریان رودخانه قدم زده بودند ارزیابی کردند و مشخص شد میزان هورمون استرس این افراد نسبت به زمانی که در شهر قدم زده بودند، کمتر است.

10- گوش دادن به موسیقی آرامش بخش

زمانی که شما به دنبال آرامش در لحظه هایتان هستید. بهترین کار گوش دادن به یک موسیقی بی کلام آرامش بخش است تا برای چند دقیقه هم که شده شما را از استرس و نگرانی ها دور نگه دارد.

11- تفکر مثبت

تفکر و تجسم مثبت یا همان مثبت اندیشی باعث می شود شما به جای تمرکز به مشکلات احتمالی و یا واقعی بر روی اتفاقات خوب تمرکز داشته باشید. این روش به صورت ناخودآگاه هم در محیط و شرایط پیش آمده و هم در ذهن شما اثرات مثبتی ایجاد می کند. البته این کار نیاز به تمرین و تکرار بسیار دارد. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنم مقاله آرامش افکار با 10 روش علمی و فوق العاده را مطالعه کنید.

12- نوشیدنی های گیاهی آرامش بخش

نوشیدنی هایی مثل چای سبز، رازک، سنبل‌الطیب یا سنبل کوهی، بادرنجبویه، گل ساعتی، اسطوخودوس می توانند در درمان استرس و کاهش نگرانی نقش موثری ایفا کنند. بنابراین سعی کنید حداقل در زمان های استرس یکی از این نوشیدنی های گیاهی را استفاده کنید.

طی تحقیقاتی که در آلمان صورت گرفته، به افرادی که دچار اختلال اضطراب و نگرانی زیاد بودند، یک قرص با فرمول ویژه‌ی اسطوخودوس داده شد و نتیجه اینکه این قرص به اندازه‌ی لورازپام (با نام تجاری آتیوان Ativan) که یک داروی ضداضطراب و در دسته‌ی والیوم است، درکاهش اضطراب مؤثر بوده است.

13- ماساژ دادن

شاید باورش کمی سخت و عجیب باشد اما ماساژ بدن به عنوان یک مسکن بسیار قوی عمل می کند و می تواند یک راه عالی برای درمان استرس و نگرانی باشد. در طب سنتی چینی ماساژ باعث می شود تا چاکراه های انرژی مسدود بدن، باز شوند و به کاهش استرس و بهبود سلامتی کمک می کنند.

ماساژ پاها، دست ها، پشت و سر با روغن گرم به شل شدن عضلات تنش، بهبود گردش خون و کاهش اضطراب کمک می کند.بهتر است ماساژ درمانی، با روغن کنجد، زیتون و یا روغن نارگیل انجام شود.

ماساز درمانی برای درمان استرس و نگرانی14- استفاده از انواع ویتامین B

علم ثابت کرده مصرف ویتامین B باعث کاهش استرس می شود. هر 8 نوع ویتامین B از جمله B1، B2، B3، B5، B6، B7 و B12 عملکرد صحیح مغز و سیستم عصبی را ارتقا می دهند و به افزایش آرامش و خستگی کمک می کنند.

بنابراین سعی کنیداز غذاهای غنی از ویتامین B شامل غلات سبوس دار، لوبیا، نخود، بادام زمینی، اسفناج، کلم پیچ، آووکادو، سیب زمینی، موز، حبوبات، تخم مرغ و محصولات لبنی بیشتر استفاده کنید.

15- توکل به خدا

این درمان استرس آخر، واقعاً کارساز است در زمانی که شما از زمین و زمان رنجیده اید و انبوهی از مشکلات در اطرافتان پرسه می زنند تنها روزنه امیدتان توکل به خدا باشد. زیرا اوست که می تواند شما را در هر لحظه و شرایطی پشتیبانی کند. همین که شما احساس کنید قدرتی بالاتر می تواند همه چیز را دگرگون کند کافی است! همین اعتقاد باعث می شود استرس شما درمان شود و یا لااقل کاهش یابد.

برخی از علائم استرس و اضطراب

 • تپش ضربان قلب
 • احساس درد در قفسه سینه
 • احساس خفگی
 • احساس خواب آلودگی
 • خستگی چشم
 • اسهال، تهوع و استفراغ
 • سردردهای مزمن و داغی بدن
 • فشار خون بالا
 • مشکل در سیستم تنفسی
 • عرق کردن زیاد
 • سرگیجه
 • سوزش معده

نتیجه گیری:

بیشتر استرس ها ناشی از افکار مسموم هستند که باید برای کنترل و توقف آنها چاره ای بیندیشید و تلاش و تمرین را سرلوحه کارتان قرار دهید تا بتوانید سلامتی جسمی و روحی خود را تضمین کنید برای درمان استرس هیچ وقت دیر نیست اگر خودتان بخواهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 5 = 14

دکمه بازگشت به بالا
بستن