فروش

تکنیک ها و اصول فروش موفق به همراه 10 قانون موفقیت در فروش

آیا شما هم به دنبال یک فروش موفق هستید؟ آیا از شرایط رکود و رقابت زیاد خسته شده اید؟ اگر به دنبال راهکارها و تکنیک هایی برای فروش موفق می گردید تا بتوانید اهداف و آرزوهای خود را به ثمر برسانید یا مهندسی فروش را تجربه کنید پیشنهاد می کنم تا آخر مقاله با بیست درصدی ها همراه باشید.

یا پیشرفت تکنولوژی روند فروش هم دچار دگرگونی شده و افرادی می توانند در فروش بیشتر بهتر عمل کنند که مهارت های جدیدی کسب کرده اند. مهارت هایی که متناسب با تکنولوژی و نیاز مشتری است. یکی از مشکلات و چالش های جدید این است که دسترسی به اطلاعات نسبت به قبل بیشتر شده است و خریداران برای کسب اطلاعات مورد نیازشان به سراغ اینترنت می روند و حتی از این طریق خرید می کنند.

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید فروش چیست؟ فرق فروش و با بازاریابی چیست؟

برای فروش موفق چه باید کرد؟

واقعیت این است که دیگر راهکارهای سنتی فروش جواب نمی دهد امروزه بیشتر مشتریان به دنبال کسانی می گردند که بتوانند در تصمیم گیری به آنها کمک کنند و یا راه حل سریع برای مشکلات آنها ارائه دهند. از این رو یک فروشنده حرفه ای می داند چگونه با طرح سوالات مناسب از مشتریان نیاز آنها را شناسایی کند و راه حلی خلاقانه برای آن پیدا کند.

مهم ترین چیز در فروش موفق مساله زمان است. باید تا جایی که ممکن است سرعت در انجام کارها را یاد بگیرید و خواسته مشتریان را به سرعت پاسخ دهید.

آموزش و مهارت های مدرن را جایگزین روش های سنتی کنید. در این راستا بهتر است ایده های خودتان را نیز چاشنی فروشتان کنید. شرکت در جلسات آموزشی نوین و کسب مهارت می تواند فرصت های طلایی و جدیدی برای موفقیت در فروش شما ایجاد کند. اما در ادامه برخی از مهارت های مهم و ضروری که یرای فروش موفق لازم است بیان می کنیم.

فروش موفق یا موفقیت در فروش چگونه استمهارت های لازم برای فروش موفق

اگر دوست دارید به عنوان یک فروشنده عالی و فوق العاده عمل کنید بهتر است مهارت های لازم برای فروش موفق را یاد بگیرید و خودتان را ارتقا دهید. شاید گفت که 5 مهارت کلیدی برای یک فروش حرفه ای و موفق لازم است.

1- ارتباط با مشتریان خود

هیچ گاه تکنولوژی نمی تواند جای تعاملات و روابط انسانی را بگیرد. فراموش نکنید که روابط انسانی چیزی بیشتر از راهکارهای مختلف برای شناخت نیاز مشتریان است. اگر شما بتوانید به مشتریان خود نزدیک شوید و با آنها ارتباط برقرار کنید به راحتی می توانید نیاز و خواسته های آنها را پیدا کنید. شما باید  بتوانید سوالات مناسب بپرسید و پس از آن شنونده خوبی باشید. پیشنهاد می کنم با سوال هایی شروع کنید که هیجان مشتری را بر می انگیزد به عنوان مثال در مورد سرگرمی مورد علاقه شان سوال کنید. فراموش نکنید برای گرفتن نتیجه بهتر و ارتباط موثرتر داشتن یک ارتباط چشمی می تواند بسیار مفید باشد.

در مقاله آموزش زبان بدن مشتری برای فروش به صورت کامل این مساله بیان شده است که باعث بهتر شدن تعاملات شما با مشتریان می شود.

2- مشتریان را به چالش بکشید

شما به عنوان یک فروشنده حرفه ای باید بتوانید نقاط قوت و ضعف مشتریان احتمالی را بشناسید و آنها را به چالش بکشید. باید برای کشف نیاز مشتریان طوری عمل کنید که به مشتری حس بازجویی القا نشود و احساس ناخوشایند در او ایجاد نشود. به همین منظور ابتدا باید به مشتری نزدیک شوید  و سعی کنید پرسش های خود را به نحوی بیان کنید که اولاً سنجیده باشد و دوماً احساس راحتی و خوب به مشتری بدهد و آنها را به چالش بکشد.

پیشنهاد می کنم برای مهارت بیشتر در این زمینه مصاحبه ها و مکالمات مختلف را گوش دهید و سوالات بهتر و حساب شده تر که حس خوب ایجاد می کند، را بررسی کنید.با این تمرین می توانید در مواقع ضروری سوالات آگاهانه تر و هوشمندانه تری از مشتریان داشته باشید و حس نزدیک تری با آنها ایجاد کنید.

3- تمرین در سخنرانی

شاید به نظر کمی عجیب باشد اما تاثیر سخنرانی بر روی مشتریان بسیار زیاد است. برای مهارت در این زمینه نیاز است آموزش فن بیان داشته باشید همچنین می توانید کلیپ های کمدی و یا استندآپ کمدی را چندین بار ببینید. چرا چند بار؟ شاید بار اول برای شما فقط خنده ایجاد کند اما در بازدیدهای بعدی شما می توانید جزئیات بیشتری را ببینید حرکات شخص و کارهایی که انجام می دهد و …

علاوه بر این پیشنهاد می کنم مقاله آموزش فن بیان و سخنرانی : چگونه سخن بگوییم تا دیگران علاقمند به شنیدن شوند را حتماً مطالعه کنید.تمرین دیگر که می تواند برای تقویت در این زمینه به شما کمک کند عضویت در گروه های دوستانه و صحبت در جمع است.

4- ایجاد رقابت سالم

رقابت سالم لاعث می شود که هدف ایجاد کنید و اهداف نیز برای شما انگیزه به وجود می آورند در این صورت به راحتی می توانید چالش ها و مشکلات را با قدرت حل کنید علاوه بر این شما می توانید روابط سالم را در کنار رقابت تجربه کنید و با این روحیه پیش بروید.

بهتر است برای خود هدف گذاری داشته باشید و هدف های هفتگی و ماهانه داشته باشید تا بعد از هر هفته و یا هر ماه بتوانید اهداف خود را پیگیری کنید. ببینید چقدر توانسته اید به خواسته و اهداف خود برسید! چقدر از آنها را انجام داده اید!

5- پیدا کردن روش های خلاقانه

کارشناسان و روانشناسان معتقد هستند فروشندگان باید کاری کنند تا مشتریان به ارزش کار آنها پی ببرند اما برای رسیدن به این هدف علاوه بر اطلاعات خلاقیت می تواند موثرتر باشد.

آموزش و تمرین خلاقیت می تواند نقش مهمی در پیدا کردن راه حل های جدید داشته باشد. همچنین با ایجاد خلاقیت می توانید پیشنهادات بهتری به مشتریان بدهید و در تکنیک های قانع کردن مشتری بهتر عمل کنید.

شما می توانید از افراد خلاق الگو برداری کنید، به مکالمات آنها گوش دهید و بررسی کنید که چگونه آنها  به ایده های خود دست یافته اند. مقاله راهکارهای تفکر خلاق هم می تواند در این زمینه راهنمای شما باشد.

استراتژی های عالی برای موفقیت در فروش

اما استراتژی های دیگر هم هستند که می توانند در موفقیت فروش نقش مهمی داشته باشند و شما را به قله برسانند که عبارتند از :

1- توجه به شخصبت مشتری

بعد از شناخت نیاز مشتری مهم ترین کار توجه به شخصیت مشتری است. اگر شما با توجه به شخصیت مشتریان پیشنهادات خود را طراحی کنید احتمال موفقیت در فروش خو را بالا می برید. این که چگونه رفتار کنید معمولی و یا رسمی باشید؟ ایا انگیزه مشتری را درک کرده اید با نه؟ بستگی به شناخت شما از شخصیت مشتریان دارد.

2- جذاب حرف بزنید!

سعی کنید مکالمات و حرف های غیرضروری را از روند کاری خود حذف کنید و به زبان مشتری صحبت کنید. اگر مهارت در این زمینه پیدا کنید قطعاً مشتریان زیادی را به شمت خود جذب خواهید کرد.

3-اصطلاحات حرفه ای را کنار بگذارید

اگر شما برای مشتریان خود دائماً از لغات و اصطلاحات حرفه ای استفاده کنید احتمالاً مشتریان را سردرگم می کنید. در اکثر مواقع افراد احساس خوبی نسبت به این موضوع ندارند و شما را ترک می کنند.

4- برنامه داشته باشید

در عصر حاضر مشتریان دوست دارند با سرعت و اطمینان خرید کنند و وقت کافی برای برای مطالعه مطالب شما را ندارند، از این رو داشتن یک برنامه و توضیحات دقیق برای مشتری می تواند روندد خرید را تسریع کند و به تصمیم گیری بهتر مشتریان کمک کند.

5- بیشتر بر روی ارزش تکیه کنید

اگر در یک مکالمه اولیه شما خودتان و موفقیت های گذشته های را بیان کنید شاید جایی برای ایجاد ارزش نگذارید. سعی کنید به جای صحبت در مورد موفقیت ها و دستاوردهای خودتان در نگاه اول ارزش خدمت و یا کالای خود را بیان کنید. به بیان ساده تر خدمت و یا محصول شما چه مشکل و یا مساله ای را می تواند حل کند؟ چه کمکی به مشتری می کند؟

6- کلی بیان نکنید

اگر شما به صورت دقیق و با جزئیات بیشتر بتوانید پیشنهادات تان را به مشتریان ارائه کنید فروش موفق تری خواهید داشت. اینکه پیشنهاد شما  چگونه می تواند به مشتریان کمک کند و یا چطور می تواند کسب و کارشان را بهبود ببخشد نقش پررنگی در موفقیت فروش دارد. استفاده نکردن از جملات اغرق آمیز و یا مبهم ، استفاده از مثال های خرید موفق دیگران و … می تواند شما را به زبان مشتری نزدیک تر سازد.

7- بررسی بازخوردها

شما با هر پیشنهادی که به مشتری می دهید می توانید بازخوردها را مورد بررسی قرار دهید. ببینید چه ارتباطی بین حرف های شما و مشتریان ایجاد شده است و آیا نتیجه بخش بوده استت یا نه؟ آیا توانسته اید ارتباطی مشخص میان پیشنهاد خود و نیاز مشتری پیدا کنید یا  نه؟ این کار به بهبود روند فروش شما کمک می کند.

8- بررسی و طرح پیشنهادات

باید پیشنهادات خود را بررسی کنید. سعی کنید در پیشنهاداتتان به صورت کامل بیان کنید که مشکلات مشتریان را درک می کنید و می توانید آنها را در رسیدن به راه حل کمک کنید. اگر از عهده عمل کردن به برخی ویژگی های محصول و یا خدمات بر می آیید می توانید بیشتر بر روی آنها تمرکز کنید.

9- طرح جدول زمانی

اگر شما برای کارهای خود جدول زمانی تهیه کنید می توانید به صورت موثر تر بر روی سه عامل مهم موفقیت کار کنید.

  • شفاف کار کردن
  • واقع گرا بودن
  • ثبات قدم

علاوه بر این می توانید ارزیابی بهتری بر روی کارهای خود داشته باشید.

10- پیگیری داشته باشید

زمانی که پیشنهاد خود را کامل کردید و تحویل مشتریان دادید کارتان تمام نشده! باید بتوانید به سوالات مشتریان پاسخ دهید و اطمینان حاصل کنید که مشکلی وجود ندارد در غیر این صورت احتمال موفقیت در فروش شما کاهش می یابد.

11- چاپلوسی را کنار بگذارید

اغلب فروشنده ها برای افزایش علاقه مشتریان از آنها تعریف و تمجید می کنند. البته این کار تا زمانی که بی اندازه نباشد و به چاپلوسی نبدیل نشود اشکالی ندارد زیرا کمک می کند تا مشتریان از فضای رسمی کمی فاصله بگیرند. اگر تعریف و تمجید شما از مشتری همراه با دلیل باشد جلوه بهتر و واقعی تر پیدا می کند.

12- تنوع را کمتر کنید

یک باور غلط وجود دارد که تنوع زیاد در کالا و خدمات را باعث فروش بیشتر و موفق تر می داند. اما واقعیت این است که برای هر نوع محصول، داشتن 2 یا 3 برند کافی است و بیشتر از آن مشتری را گیج می‌کند و قدرت انتخاب را از او می‌گیرد. شاید بگویید با تنوع بیشتر تعداد بازدیدکنندگان با سلایق و افکار مختلف هم بیشتر می شود؟ بله این موضوع را انکار نمی کنم، اما باید به این نکته توجه کنید که تنوع در بیشتر اوقات، قدرت تصمیم گیری را در مشتری پایین می‌اورد و فروشنده ممکن است به هدف نهایی خود نرسد.

13-نحوه قیمت گذاری

شکی نیست که قیمت برای خریداری بسیار اهمیت دارد. هر فروشنده ای باید با توجه به شرایط و رقابت در بازار برای خود محدوده قیمتی تعیین کند به صورتی که در روند فروش آسیب نبیند. اما در تعیین قیمت باید به این نکته هم توجه ویژه ای داشته باشید که قبل از هر چیز اطمینان مشتری را نسبت به کیفیت کالا و خدماتتان به دست بیاورید و بعد از آن بر روی قیمت محصول و یا خدمات کار کنید. زیرا تصور عموم مردم در جامعه این است که  “هیچ ارزانی‌ای بی دلیل نیست”.

قیمت گذاری برای فروش موفق14- نمونه رایگان

تست و یا نمونه رایگان می تواند در متقاعد کردن برخی مشتریان کارساز باشد و روند فروش موفق را سرعت ببخشد. شما با این کار به مشتری فرصت می دهید تا با فکر آسوده تری خرید خود را انجام دهد.

15- دادن خدمات خاص و یا اشانتیون

اگر بتوانید در فروش خود خدماتی را ارائه دهید که مشتریان به خرید ترغیب شوندقطعاً در فروش به موفقیت می رسید. به عنوان مثال تخفیفات ویژه و یا تخفیف در ازای مقدار مشخصی خرید یا دادن محصولی ارزان قیمت به صورت رایگان می تواند مشتریان را به خرید تشویق کند.

16-استفاده از شبکه های اجتماعی

در عصر جدید ارتباطات هم جدید شده و افرادی می توانند در فروش بهتر عمل کنند که روش های نوین را هم در برنامه داشته باشند. فعالیت در شبکه های اجتماعی و وب سایت ها فرصت دیده شدن کالاها و خدمات شما را بالاتر می برد و باعث می شود بازدیدکنندگان بیشتری داشته باشید.

نتیجه گیری نهایی:

بکارگیری این استراتژی ها و روش ها به اصول فروش موفق برای کسب و کار شما کمک می کند. امیداورم این مقاله توانسته باشد به موفقیت فروش شما کمکی کرده باشد در پایان اگر شما فکر می کنید روش های موثر دیگری وجود دارد که در مقاله ذکر نشده و یا نظری دارید خوشحال می شوم با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 4 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن