20 درصدی ها

تعریف شادی چیست؟ راز های بزرگ که افراد را شاد و خوشحال نگه می دارد!

تعریف شادی چیست ؟ افراد شاد چگونه شاد و خوشحال هستند؟ چگونه می توان احساس خوشبختی را در خود ایجاد کنیم؟ احتمالاً اگر از هر کسی بپرسید شادی چیست ؟ خوشحالی خود را با یک معیار خاصی بیان می کند. برخی شادی را در داشتن سلامتی می دانند. بعضی دیگر پول و ثروت را عامل شادی می دانند. عده ای دیگر رسیدن به آرزوهای خود را شادی می دانند و … اما واقعاً تعریف شادی چیست ؟ انسان شاد کیست؟ با بیست درصدی ها همراه باشید تا پرده از اسرار شادی برداریم و رازهای بزرگ شادی را بررسی کنیم.

احساس شادی درونی و خوشحالی چگونه ممکن است؟

 تعریف واقعی شادی چیست ؟

احساس شادی و خوشحالی در واقع برگرفته از دو احساس درونی انسان است.

 • احساس رضایت
 • احساسات خوشایندی

حس شادی چیست ؟ چگونه شاد باشیماما سوال مهم اینجاست

چگونه چنین احساسی را به وجود آوریم؟

آیا این احساس می تواند به مدت زیادی دوام بیاورد؟

آیا وابستگی به چیزی دارد؟

تحقیقات نشان می دهد شادی و خوشحالی یک حالت درونی است که ذهن و روان را درگیر می کند و برآمده از احساسات خوب و مثبت و یا حس رضایت از عملکرد در زندگی است. هر فردی می تواند عاداتی در خود ایجاد کند تا بتواند رضایت بیشتر و شادی فراوان تری را به زندگی خود دعوت کند. این کار مانند هر کار دیگری نیاز به تلاش دارد. این شما هستید که می توانید آگاهانه انتخاب کنید و میزان شادی خود را در اختیار بگیرید.

“ شاید اغراق نباشد اگر بگوییم شادی واقعاً زمانی رخ می‌دهد که ذهن آرام و فاقد هر گونه فکر مسموم و نگران کننده باشد. “

طبق پژوهش های انجام شده

 • 67% افراد بسیار شاد اعفقاد داشتند شادی همین دوره زمان حال است.
 • 77%  افراد بسیار شاد معتقد بودند که وضعیت ارتباطی خوب باعث شادی آنها شده است.
 • اما جالب است بدانید 93% از افرادی که فوق العاده شاد بودند وضعیت سلامتی را عامل شادی خود می دانستند.

در این صورت ثابت شده افرادی که به صورت منظم تمرین هایی برای آرامش افکار خود انجام می دهند و ذهن خود را از نظر روانی آرام نگه می دارند شادی بیشتری تجربه می کنند.

شما چطور شادید؟

بعد از اینکه به هدف خود می رسید و یا کارهای دشواری را پشت سر می گذارید آیا احساس شادی دارید؟

اگر مشکل خاصی که بعد از مدت زیادی درگیر آن بودید را حل کنید آیا احساس خوشحالی می کنید؟

اگر از شغل و حرفه خود راضی باشید و پول خوبی کسب کنید چه احساسی خواهید داشت؟

زمانی که شما با فکر و برنامه منظم بتوانید از پس نگرانی ها و چالش های پیش رو برآیید همان زمانی است که احتمالاً شادی را تجربه می کنید. زیرا دیگر ذهن شما آرام گرفته و نگرانی ندارد.

به عبارتی شادی و آرامش درونی باهم ارتباط مستقیمی دارند. هر زمان که شاد باشید ذهن آرام است و اگر ذهن آرام داشته باشید احساس خوشحالی بیشتری دارید.

چرا باید شاد باشیم؟ شادی باعث چه چیزی می شود؟

 • شادی باعث می شود احساس خوشبختی داشته باشیم؟
 • شادی باعث حال خوب و احساس رضایت از خود می شود
 • شادی منجر به ارتباط و روابط موثر و هماهنگ می شود
 • شادی افکار منفی را از بین می برد
 • شادی باعث داشتن احساس آزادی می شود
 • شادی توانمندی حل مسائل را راحت تر و بهتر می کند
 • افراد شاد خوش‌بین، و صبورتر و شکیباتر خواهند بود
 • شادی باعث سلامتی و تقویت سیستم دفاعی بدن می شود
 • و…

از این رو باید تمام تلاش خود را بکار گیرید تا زندگی شادتر و خوشحال تری داشته باشید. حالا شاید بپرسید چگونه؟

چگونه می توان شاد بود؟ راز شادی چیست ؟

اما راهکارهای ساده و کاربردی برای شاد زیستن وجود دارد که شما با انجام آنها و یا عادت به آنها می توانید شادی بیشتر و طولانی تری داشته باشید. برخی از این روش عبارتند از:

راز شادی چیست ؟ چگونه شاد باشیم1- داشته های خود را بشمارید

اغلب انسان ها بیشتر ذهن خود را معطوف نداشته های خود  می کنند و  بر روی داشته ها و نعمت های فراوان چشم خود را می بندند. باید به این فکر کنید که برخی از افراد با زندگی پایین تر از سطح زندگی شما شادتر هستند. آنها بیشتر بر روی حال تمرکز می کنند و از نعمت های اکنون لذت می برند. پس اگر زمانی دوباره دست به شکایت و گله از زندگی و زمانه زدید لحظه ای به این افراد فکر کنید.

2- موفقیت های کوچک را کوچک ندانید

موفقیت های کوچک در رندگی اگر ادامه پیدا کنند دیگر کوچک نیستند و نتایج بزرگی به همراه دارد. اگر با اندکی تامل به زندگی خود نگاه کنید می بینید موفقیت های کوچک زیادی روزانه وجود دارد. به عنوان مثال نظم کاری در روز یک موفقیت است. ورزش کردن به صورت منظم! استفاده از غذاهای سالم! اگر با این دیدگاه هر روز به زندگی نگاه کنید و موفقیت های کوچک خود را قدر بدانید و شکرگزاری کنید قطعاً در ادامه به موفقیت های بزرگ هم صعود خواهید کرد. موفقیت های بزرگ یک شبه اتفاق نمی افتد در اثر تکرار موفقیت های کوچک به مرور موفقیت های بزرگ شکل می گیرد. این همان اثر مرکب است.

3- به دیگران محبت کنید

با محیت به دیگران می توانید عشق و شادی فراوانی در زندگی خود جاری کنید. از خانواده خود شروع کنید و به آنها عشق و علاقه تان را نشان دهید و آرام آرام  دایره محیتتان را زیاد کنید. بعد از مدتی از نتایج فوق العاده آن در زندگی خود شگفت زده خواهید شد.

4- از شکست ها نترسید

بعد از شکست خوردن خودتان را سرزنش نکنید با این دیدگاه به شکست نگاه کنید که “شکست می تواند راهی برای بهتر شدن باشد.” اگر شکست نخورید نقاط ضعف خود را  چگونه می توانید پیدا کنید؟ بهتر است به جای غم و اندوه شکست را با رشد جایگزین کنید و احساسات منفی را کنار بگذارید.

5- تعاملات و ارتباط بهتر

اگر شما روابط اجتماعی بهتری داشته باشید قطعاً یه شادی خود کمک کرده اید. زیرا هر چه بیشتر با دیگران ارتباط داشته باشید در صورت نیاز در صورت بروز مشکل بهتر می توانید روی کمک آنها حساب کنید. البته این یک روند دو طرفه است و شما هم باید در مشکلات به آنها کمک کنید در این صورت می توانید احساسات بهتر و شادتری داشته باشید.

6-روند یکنواخت نداشته باشید

داشتن روند یکنواخت احساس شادی را کاهس می دهد و حس خسته بودن را القا می کند. باید سعی کنید در انجام کارهای خود ابتکار به خرج دهید و با جسارت و شجاعت توانایی ها و استعدادهای خود را کشف کنید. اگر مردم با موفقیت های شما آشنا شوند قطعاً می دانند که شما در چه کارهایی مهارت و توانایی دارید اما باید در این بین مواظب حس غرور خود باشید.

7- فعالیت هایی را انتخاب کنید که لذت می برید

خیلی وقت ها این حرف را شنیده اید اما چقدر به آن عمل کرده اید؟ علم ثابت کرده اگر کارها و فعالیت هایی را انتخاب کنید که از انجام آن لذت می برید حس شادی و خوشحالی بیشتری خواهید داشت؟ واقعیت این است که باید به فشارها و توقعات بی جای دیگران و جامعه اهمیت کمتری بدهید و کارهایی را اولویت بدانید که از انجام آن لذت می برید.

8- افراد اطراف خود را عاقلانه انتخاب کنید

مصاحبت و همنشینی با افراد مثبت و الهام بخش زندگی شما و دیدگاه تان را هم متحول خواهد کرد. افراد خوش بین و مثبت اندیش از توانایی ها و مهارت های خود برای مقابله با چالش‌های زندگی استفاده می‌کنند و غرغر نمی کنند.

افراد مثبت‌اندیش معمولا در زندگی شخص یا کاری و روابط اجتماعی خود موفق‌تر عمل می کنند. باید گفت که دوستی و معاشرت با این افراد شادی شما را در زندگی بیشتر می‌کند.

9-مثبت اندیش باشید

منفی بافی و داشتن افکار مسموم به مرور زمان شادی شما را می گیرد. بیشتر افراد منفی حتی خودشان خبر ندارند در این دام افتاده اند و زندگی شان تا مرز نابودی پیش می رود. تنها راه غلبه بر افکار منفی داشتن باورهای مثبت است که می تواند درمانی برای استرس و اضطراب باشد.

10- لبخند بزنید

مقتی می خندید احساس بهتری دارید که از نظر علمی هم ثابت شده با خندیدن ماده شیمیایی به نام اندروفین ایجاد می شود که به صورت مستقیم بر روی احساسات ما تاثیر می گذارد و باعث می شود حال بهتری داشته باشیم.

11- مواظب تغذیه خود باشید

داشتن تغذیه سالم و مفید می تواند شما را در شادی بیشتر کمک کند در عوض رژیم های سخت و طاقت فرسا یا داشتن فقر غذایی موجب خستگی، کسالت و بی‌حوصلگی می‌شود. بنابراین برای داشتن رژیمی متعادل و سالم تلاش کنید. نه گرسنگی و نه پرخوری هیچ کدام مناسب نیستند!

12- چیزهای نو و جدید را امتحان کنید

در عصر جدید همه چیز در حال تغییر است امتحان کردن چیزهای جدید و نو می تواند شما را با تغییرات همراه کند وو فرصت های جدیدی به وجود آورد. یادگیری یک مهارت جدید و یا کار جدید می تواند روند زندگی را رو به بهتر شدن هدایت کند. فقط کافی کمی جسارت داشته باشید و به دنبال راه های جدید باشید.

13- اتفاقات مثبت را مرور کنید نه منفی!

اگر مدام به آهنگ های غم انگیز گوش می دهید و یا به دنبال خبر ها  و اتفاقات بد در تلویزیون و دیگر شبکه های اجتماعی هستید قطعاً حال خوبی ندارید! به جای تمرکز بر روی اتفاقات تلخ و ناخوشایند و یا خبرهای بد بهتر است ذهن خود را با اتفاقات شیرین و هیجان انگیز پر کنید تا شادی بیشتر را به زندگی دعوت کنید.

14- به خودتان سختگیری نکنید

در صورت ارتکاب اشتباه خودتان را سرزنش نکنید. سعی کنید کارها و وظایف خود را به درستی انجام دهید. نظم و انضباط شخصی داشته باشید وو خلاصه هر کار را به موقع انجام دهید در این صورت احساس لذت و خوشحالی بیشتری خواهید داشت.

15- به گردش بروید

حتی یک گردش کوتاه می تواند انرژی شما را در انجام کارها مضاعف کند و احساس بهتری برایتان ایجاد کند. اگر بتوانید در طبیعت گردش کنید قطعاً این احساس بهتر هم خواهد شد. در زمانی که صدای آب و یا آواز پرندگان به شما آرامش می دهند بهتر می توانید ذهن تان را از افکار منفی خالی نگه دارید و بیشتر شاد باشید. البته ثابت شده در تصمیم گیری ها هم می توانید بهتر عمل کنید.

نتیجه نهایی:

برای داشتن حی شادی فقط کافی است عادت های بد را کنار بگذارید و انها را با عادات خوب جایگزین کنید. به همه‌ی چیزهای خوبی که در زندگی برای‌تان اتفاق افتاده است فکر کنید تا به این باور برسید که آدم خوش شانسی هستید. به داشته های خود فکر کنید و شکرگزاری را فراموش نکنید!

همین که از توانایی‌ها و داشته‌های خود در زندگی آگاه باشید نیمی از راه خوشبختی را طی کرده‌اید و برای پیمودن باقی راه فقط کافی است کمی بیشتر تلاش کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 2 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن