20 درصدی ها

چه کارهایی انگیزه برای موفقیت را افزایش می دهد؟

انگیزه برای موفقیت چگونه تقویت می شود؟ تعریف انگیزه چیست؟ کدام بهتر است انگیزه درونی و یا بیرونی؟ با انجام چه کارهایی انگیزه برای موفقیت افزایش می یابد؟ ایجاد انگیزه یکی از مهم ترین شروط موفقیت و پیروزی است. اما سوال اینجاست این انگیزه برای موفقیت را چگونه افزایش دهیم و یا اصلاً ایجاد کنیم؟ در ادامه با بیست درصدی ها به نکات مهم برای افزایش انگیزه اشاره می کنیم.

افزایش انگیزه برای موفقیت

شکی نیست که یکی از عوامل موثر و مهم برای موفقیت در هر کاری انگیزه است. بر کسی پوشیده نیست که با انگیزه قوی خیلی از کارهای غیر ممکن، ممکن شده اند. شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در ابتدا، با انگیزه عالی کاری را شروع کرده باشید و در نیمه راه انگیزه خود را از دست داده اید و کار را ناتمام رها کرده باشید. آیا به دنبال راهی برای حفظ انگیزه خود بوده اید؟ اگر به قدرت انگیزه اعتقاد دارید و می خواهید برای افزایش انگیزه خود قدمی بردارید تا آخر مقاله را با دقت مطالعه کنید.

تصمیم گیری و انگیزه برای موفقیت1- در تصمیم گیری مصمم باشید

اگر تا این لحظه برای خود اهدافی را انتخاب کرده اید و برای آنها تصمیماتی اتخاذ کرده اید باید با جدیت تمام و مصمم کار خود را شروع کنید و ثابت قدم باشید. اما اگر هنوز هدفی ندارید باید هدف خود را مشخص کنید و با جدیت آن را پیگیری کنید.

2- موانع انگیزه برای موفقیت را بشناسید

در هر کاری موانع و محدودیت هایی وجود دارد. اگر قبل از انجام کار و یا در حین روبرو شدن با مشکلات به جای ناامیدی به دنبال راه حل باشید مطمئناً موفق تر عمل خواهید کرد. می توانید از تجربیات دیگران استفاده کنید و یا با مطالعه مشکلات پیش امده را درست کنید.

3- ارتباط با افراد مثبت

همنشینی با افرادی که برای خود هدف و برنامه ریزی دارند شما را آرام آرام موفق و با انگیزه نگه می دارد. اگر ذهن و افکار شما با افکار مسموم و منفی پر شود دیگر جایی برای موفقیت نخواهد بود. پس اساس ارتباطات خود را با افراد مناسب بچینید.

4- مراقبت جسمی و روانی

انگیزه برای موفقیت با ذهن و جسمی خسته امکان پذیر نیست. باید برای موفقیت پیوسته مراقبت های جسمی از جمله تغذیه مناسب، خوای کافی، ورزش و … را انجام دهید تا بتوانید پله های رشد و ترقی را ببینید.

5- تصویر سازی خوب

یک تصویر سازی خوب از خود داشته باشید. موفق ترین افراد با تصویرسازی قوی از خودشان توانسته اند پیشرفت کنند قبل از اینکه حتی کاری انجام دهند و اقدام کنند. خودتان را موفق تجسم کنید. تصویر سازی از رسیدن به اهداف زندگی تان کار سخت و پیچیده ای نیست اما اثرات شگفت انگیزی دارد. اعتماد به نفس شما را بالا می برد و نیروی محرک موتور شما برای پیمودن مسیر موفقیت است.

6- کنترل گفتگوهای درونی

گفتگوهای درونی خود را مثبت بچینید. جملات مثبت و تکرار آنها در این زمزمه های درونی کمک بی نظیری برای ارتقای انگیزه و موفقیت شما می کند. با خود آن گونه که می خواهید باشید سخن بگویید نه آن چیزی که اکنون هستید. شاید ناخواسته در این موقعیت الان قرار گرفته باشید اما به یاد داشته باشید موقعیت های آینده را از الان طراحی می کنید پس درست و مثبت طراحی کنید.

7-برای خود محدودیت زمانی بگذارید

اگر می خواهید قدرت انگیزه برای موفقیت در شما افزایش یابد بهترین و ساده ترین کار محدودیت زمانی است. اگر شما برای خود زمان تعیین کنید و خود را مجبور به انجام کارها در زمان مشخص کنید قطعاً پیشرفت های زیادی کسب می کنید.

8- خودتان را فعال نگه دارید

اگر ایده خوبی به ذهن تان رسید آن را عملی کنید. هر چه سرعت عمل داشته باشید زودتر به اهداف خود می رسید و عزت نفس تان بالا می رود. علاوه بر این یه یک انضباط فردی نیز دست پیدا می کنید و کارهایتان را پیگیری و مداومت انجام می دهید. با کمی تغییر می توانید موانع سر راهتان را شناسایی کنید و آنها را فهرست کنید بهانه هایی که شما را عقب نگه می دارد شناسایی کنید و با یک برنامه ریزی صحیح در برطرف کردن آنها تلاش کنید خواهید دید که مسیر موفقیت خودش به سراغ شما می آید.

9-اهداف را تعیین و دسته بندی کنید

اول باید بدانید چه می خواهید و سپس به دنبال اهمیت اهداف خود باشید و آنها را اولویت بندی کنید. اولویت بندی کارها بسیار مهم است زیرا شما می دانید چه کارهایی را باید با فوریت و ضرورت زیاد انجام دهید و برای کدام کارها وقت کمتری بگذارید. از این رو در کارهای خود به پیشرفت می رسید.

10- وقت شناسی

باید مدیریت زمان داشته باشید و بتوانید در تمام کارهای روزانه خود وقت خود را تنظیم کنید. باید وقت های تلف شده خود را مدیریت کنید و کارهای خود را سامان ببخشید. ببینید در کجاها وقت خود را تلف کرده اید و برنامه های خود را اصلاح کنید تا انگیزه برای موفقیت در شما بیشتر شود.

11- با خودتان صداقت داشته باشید

باید احساسات خود را بیشتر درک کنید. عواملی که شما را سرخورده و بی انگیزه کرده و یا هیجانات سرکوب شده که ذهن تان  را مشغول کرده است همگی را ریشه یابی کنید تا بتوانید با احساس بهتر و آرامش بیشتر کار خود را ادامه دهید.

12- مدیریت انگیزه داشته باشید

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که زمانی از کارها و یا برنامه های روزانه تکراری خود خسته شده باشید در این صورت انگیزه خود را از دست می دهید. این امر اجتناب ناپذیر است. اما چاره چیست؟ برای حل این مشکل باید عواملی که شما را با انگیزه نگه می دارد پیدا کنید و با رسیدن به هر موفقیت کوچکی برای خود پاداش درنظر بگیرید. از غذاهای مورد علاقه گرفته تا ورزش ها و تفریحاتی که شما را شاد و خوشحال نگه می دارد.

13- استراحت را فراموش نکنید

زمانی را برای استراحت و آرامش در نظر بگیرید. زیرا با استراحت می توانید نیرو و انگیزه خود را بازیابی کنید. حتی اگر این استراحت کوچک و در زمان محدود باشد باز هم تاثیرگذار است.

14-برنامه جایگزین

انگیزه برای موفقیت زمانی از بین می رود که شما فقط یک هدف و راه را برای خود انتخاب کرده باشید و در صورت شکست بلافاصله انگیزه هم کاهش می یابد. اما اگر یکسری برنامه جایگزین برای رسیدن به هدف داشته باشید در صورت شکست در یکی از برنامه ها، فوراً برنامه بعدی را شروع می کنید و با انگیزه بیشتر ادامه می دهید. پس سعی کنید شکست های احتمالی در برنامه های خود را پیش بینی کنید و از همان ابتدا جایگزین هایی برای آن در نظر بگیرید.

15- باور و اعتماد به خود

باید به خود و توانایی های خودتان باور داشته باشید. اگر این طور نباشد احتمالاً هر کاری از دید شما غیر ممکن و نشدنی می شود ولی اگر خود باوری داشته باشید دیگر از پیگیری و نشدنی بودن کارها ترس و واهمه ندارید و با قدرت جلو می روید.

16- آموزش و مطالعه

اگر شما بتوانید اطلاعات به روز و کافی از اهداف مورد علاقه خود داشته باشید شانس رسیدن به موفقیت بیشتری خواهید داشت. علاوه بر این انگیزه برای موفقیت در شما بیشتر خواهد شد. زیرا بالا رفتن دانش و اطلاعات در شما، باعث احساس رضایت درونی و حفظ انگیزه می شود.

نتیجه گیری

انگیزه برای موفقیت زمانی شکل می گیرد که شما برای خود اهداف شفاف و قابل دستیابی ایجاد کنید. بعد از آن با برنامه ریزی مناسب و مدیریت زمان به دنبال اهداف خود بروید و در این راه برنامه ای جایگزین داشته باشید. برای حفظ  انگیزه استراحت کافی، تصویر سازی موفقیت، باور و اعتماد به خود، آموزش و مطالعه، اولویت بندی و … همگی موثر هستند و شما را به سوی پیشرفت هدایت می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

53 + = 55

دکمه بازگشت به بالا
بستن