20 درصدی ها

افزایش اعتماد به نفس در مقابل دیگران چگونه بدست می آید؟

راههای افزایش اعتماد به نفس در مقابل دیگران چگونه است؟ شاید شما هم تجربه استرس به همراه دست و پای سرد، رنگ پریده در مقایل دیگران را داشته اید. زمانی که حرف زدن برایتان سخت و دشوار است. زمانی که نمی توانید به راحتی ارتباط موثر با دیگران برقرار کنید. اما چرا؟ شاید یک جواب خوب برای این موضوع کم بودن اعتماد به نفس در مقابل دیگران است.

شاید برای شما هم جذاب باشد 9 تکنیک برای تقویت اعتماد به نفس

دقیقاً شیوه ارتباط شما با دیگران در کاهش و یا افزایش اعتماد به نفس تان در مقابل دیگران اثر می گذارد. زمانی که شما می خواهید به راحتی اعتقادات خود را بیان کنید و یا مخالفت خود را ابراز کنید همان زمانی است که به اعتماد به نفس بیشتر در مقایل دیگران نیاز دارید. زیرا نمی توانید در برابر مشکلات پیش آمده راه حالی داشته باشید.

شاید باورش سخت است اما یکی از موفقیت های فردی و اجتماعی شما افزایش اعتماد به نفس در مقابل دیگران است.

خوب حالا شاید بپرسید چگونه می توان افزایش اعتماد به نفس در مقابل دیگران را ایجاد کرد؟

در این مقاله سعی کرده ایم مهم ترین روش های موثر برای افزایش اعتماد به نفس در مقابل دیگران رامعرفی کنیم. اگر شما هم علاقمند به این شیوه ها هستید با بیست درصدی ها همراه باشید.

راههای افزایش اعتماد به نفس در مقابل دیگران

شکی نیست که داشتن اعتماد به نفس در هر رابطه ای بخصوص در رابطه دو طرفه لازم و حیاتی است. بیشتر سوء تفاهمات، احساسات منفی، درک نشدن و خلاصه بی احترامی ها از این موضوع ناشی می شوند. گاهی به خاطر نداشتن اعتماد به نفس در مقابل دیگران حرف های ناتمام زیادی را درون خود می ریزید و آرام آرام آنها به نفرت و کینه تبدیل می شوند و در نهایت همین احساسات منفی هستند که آرامش ذهن و روح را از شما می ربایند و شما را از نظر جسمی و روحی در شرایط بد قرار می دهند.

افزایش اعتماد به نفس در مقابل دیگران

اگر شما بتوانید با پرورش و افزایش اعتماد به نفس در مقابل دیگران خواسته ها و مشکلات خود را بیان کنید دیگر مدیریت هر شرایط و موقعیتی سخت نخواهد بود.

1- شناخت احساسات خود

در نگاه اول باید احساسات خود را بشناسید بدانید چه احساسی دارید و باید در کجا و چگونه بیان کنید. بگذارید با یک مثال مساله را مشخص کنم فرض کنید در یک قرار فرد مقابل با تاخیر می آید و شما دقایق زیادی معطل مانده اید ناخودآگاه خشمگین و نارحت هستید اما خشم خود را به درون می ریزد در عوض در یک جای دیگر بدون هیچ منطقی داد می زنید و خودتان را تخلیه می کنید. آیا برای شما تا به حال این مساله پیش آمده است؟

چقدر دنبال ریشه یابی و درمان این رفتار بوده اید. چقدر در شناخت احساسات خود موفق بوده اید؟ آیا روش های صحیح بیان احساسات خود را می دانید؟ خوب اگر پاسخ تان منفی است باید این تمرین ساده اما شگفت انگیز را از همین الان شروع کنید. در زمانی که شما در چنین شرایطی قرار می گیرید بهترین کار شناخت احساسات تان است. باید ببینید چه حسی دارید. عصبانی هستید، خشمگین و … بعد از شناخت نوبت به آن می رسد که حس درونی خود را به دور از هر گونه طعنه و زخم زبان بیان کنید در غیر این صورت نه تنها نمی توانید یک ارتباط موثر با دیگران برقرار کنید بلکه آنها را می رنجانید و از خود دور می کنید. شما باید بتوانید حرف های درونی خود را با کمال احترام و آرامش بیان کنید.

2- کنترل احساسات خود

شما باید بتوانید احساسات منفی و مثبت خود را مدیریت کنید. به بیان ساده تر باید مهارت مدیریت هیجان داشته باشید تا در هر شرایطی به موفقیت و خواسته های خود برسید. داشتن مدیریت هیجان یک اصل مهم در برقراری ارتباط موثر با دیگران است. با این روش می توانید افزایش اعتماد به نفس در مقابل دیگران را تجربه کنید. قبول دارم که در ابتدا کمی سخت است! اما به مرور و با تمرین می توانید نتایج فوق العاده ای از این روش بگیرید. با کمی نفس عمیق و تمرین های کنترل خشم می توانید خودتان را آماده کنید.

3- می خواهید به چه هدفی برسید

بعد از شناخت احساسات و کنترل هیجانات خود در مرحله بعدی باید اهداف خود را مشخص کنید. شما قبل از انجام هر گفتگویی با دیگران از همان ابتدا باید اهداف خود را از انجام گفتگو مشخص کنید. می خواهید در پایان چه نتیجه ای بگیرید؟ چگونه می توانید به این نتیجه برسید؟ آیا شما می خواهید از تکرار این رفتارها جلوگیری کنید؟ آیا شما می خواهید فقط یک تذکر ساده بدهید؟ به هر حال مهم است بدانید چه در سر دارید و به چه چیز می خواهید برسید؟ یک چشم اندازی از نتیجه گفتگو به شما در افزایش اعتماد به نفس در مقابل دیگران کمک کند. باعث می شود روند کارتان منطقی و به دور از تنش باشد و نتیجه مطلوب کسب کنید.

4- موقعیت شناس باشید

به یاد داشته باشید وقتی مشکلی را می خواهید بازگو کنید در هر شرایط و مکانی آن را بازگو نکنید. «مطرح کردن مساله مورد نظر شما در جمع و یا در شرایط نامطلوب می تواند اثر عکس داشته باشد.» اگر علاقه دارید گوش شنوایی برای شنیدن حرف هایتان باشد باید حرف های خود را در شرایط زمانی و مکانی مطلوب بیان کنید. یک نکته مهم دیگر به خوبی بر روی حرف های خود فکر کنید و بعداً آنها را بر زبان جاری کنید. در این صورت بیشتر دیگران تحت تاثیر قرار می گیرند و در این صورت ناخودآگاه شما نیز اعتماد به نفس تان در مقابل دیگران بالا می رود

5- تمرین داشته باشید

اگر شما قبل از اینکه با دیگران وارد گفتگو شوید با خود تمرین داشته باشید و صحبت های مورد نظر را با خود تمرین کنید دیگر در مقابل دیگران احساس استرس و نگرانی نخواهید داشت. بهتر است این کار را با صدای بلند و رسا انجام دهید و یا حتی برای راحتی کار آنها را بنویسید. در این صورت شما یک شبیه سازی به صورت غیر مستقیم انجام داده اید از این رو در زمان موعود کنترل بیشتری خواهید داشت و استرس و نگرانی شما نیز کم می شود. سعی کنید در هنگام گفتگو با خود آرام و شمرده حرف بزنید و ترس و خجالت نداشته باشید. این روش به راحتی می تواند باعث افزایش اعتماد به نفس تان در مقابل دیگران شود.

جالب است بدانید بسیاری از افراد بزرگ که مجبورند در برابر جمع کثیری از مردم صحبت کنند و یا بنوازند، بخوانند و … از همین شیوه استفاده می کنند قبل از اجرای واقعی آن را برای خود شبیه سازی می کنند تا در زمان موعود بدون ترس و با اعتماد به نفس بیشتر در برابر دیگران ظاهر شوند.

6- زبان بدن هماهنگ داشته باشید

قبلاً در مورد اینکه زبان بدن چیست؟ آموزش های زبان بدن به شیوه موثر و ساده صحبت کرده ایم. اما به صورت کلی زبان بدن در برقراری ارتباط موثر با دیگران بسیار ضروری است. باید زبان بدن شما هماهنگ با کلام شما باشد تا در شنونده بهترین اثرگذاری را داشته باشد. مهم ترین نوع ارتباط غیر کلامی، ارتباط چشمی است. با یک ارتباط چشمی موثر همراه با آرامش و مهربانی می تواند به راحتی اثر گذار باشید و اعتماد دیگران را نسبت به خود جلب کنید با این کار اعتماد به نفس شما هم بیشتر می شود. سعی کنید برای ارتباط بهتر، دیگران را با اسم کوچک صدا کنید و در موقع صحبت با دیگران لبخند و انرژی داشته باشید. در راه رفتن دقت کنید. به صورت راست و مستقیم بایستید و واکنش های دقیقی در برابر دیگران داشته باشد.

جالب است بدانید اگر بخواهیم ارتباط موثر با دیگران داشته باشیم سهم کلام فقط 7 درصد و سهم لحن صدا 37 درصد و 55 درصد سهم زبان بدن است.

بنابراین یکی از شیوه های افزایش اعتماد به نفس در مقابل دیگران داشتن زبان بدن مناسب و هماهنگ با کلام است.

7- گوش دادن فعال را یاد بگیرید

افراد با اعتماد به نفس بالا، شنونده های فعالی هستند. این دسته از افراد با آرامش و صبر به حرف های دیگران گوش می دهند و با تایید های به موقع یا بیان عبارت های دوستانه همراهی و یا احترام خود را به دیگران نشان می دهند. البته منظورم این نیست این افراد بی چون و چرا همه چیز را تایید می کنند بلکه آنها درک متقابل دارند و در هنگام گفتگو با دیگران نشان می دهند برای آنها ارزش قائل هستند حتی اگر با دیگران موافق نباشند.اگر شما بتوانید در زمانی که با دیگران موافق نیستید آرامش خود را حفظ کنید و با وجود مخالفت و اختلاف نظر سعی کنید موقعیت های آنها را درک کنید بهتر نتیجه می گیرید. در زمانی که شما فقط می خواهید حرف خود را به کرسی بنشانید و بر روی اعصاب خود کنترل ندارید یا حرکت های غیر منتظره انجام می دهید (فریاد زدن، گریه کردن و …) درست همان زمانی است که شما به صورت فعال گوش نداده اید

8- انعطاف پذیر باشید

به صورت کلی قضاوت نکنیم بیشتر افراد نگاه کلی نسبت به موضوعات دارند که این امر باعث می شود درک عمیقی از موضوع نداشته باشند. در یک موقعیت و شرایط می تواند رفتارها و ارتباطات مختلف شکل بگیرد پس یک دید کلی و ثابت نسبت به مساله فقط مساله را پیچیده می کند. باید انعطاف پذیری را جایگزین نگاه کلی کنید و گاهی با جریانات پیش آمده همراه باشید. به عنوان مثال گفتن اینکه این شخص همیشه دیر می آید، فرد را از تغییر رفتار دلسرد و زده می کند. پس برای ارتباط موثر و افزایش اعتماد به نفس قضاوت ها و حکم های خود را به صورت کلی و همیشگی ندهید و انعطاف پذیر باشید.

9- واژه های درست استفاده کنید

اگر دوست دارید ارتباط موثر با دیگران داشته باشید باید برخی واژه های نامطلوب را از کلام خود حذف کنید. مهم ترین این واژه ها ، واژه «اما» است.این واژه گاهی آنقدر مخرب است که تمام امیدها و آرزوهای یک فرد را به صورت کلی خراب می کند.اگر شما صدها فهرست از ویزگی های مثبت یک فرد بنویسید و در آخر از واژه اما … استفاده کنید تمام تعریف ها را به یکباره زیر سوال می برید.

شما با جایگزین کردن واژه «و» به جای «اما» یا «اگر» می توانید انرژی مثبتی برای دیگران ایجاد کنید و ارتباط موثری داشته باشید. از این رو اعتماد به نفس خودتان نیز بالاتر می رود. به عنوان مثال به فرزند خود بگویید:« در نظم و انضباط عالی هستی و فقط باید کمی بیشتر وقت بگذاری» این کار دلگرمی به دیگران می دهد و اثر حرف شما را بیشتر خواهد کرد.

10- تکرار جملات تاکیدی

با تکرار جملات تاکیدی شما واقعاً احساس قدرت پیدا می کنید و کاری را که می خواهید انجام می دهید. همین احساس و باور در شما باعث می شود به راحتی کارتان را انجام دهید. تعداد تکرار جملات تاکیدی مهم نیست،مهم آن است که حس مثبت در شما ایجاد شود اگر به این احساس رسیدید شاید نیاز به تکرار دیگر لازم نباشد. در این زمان است که شما بیشتر از هر زمان دیگری می توانید به اهداف خود با انرژی و انگیزه بیشتر دشت پیدا کنید.در ادامه جملات تاکیدی که باعث افزایش اعتماد به نفس شما می شود را بیان کرده ایم.

جملات تاکیدی مثبت برای اعتماد به نفس

  • من اعتماد به نفس بالایی دارم و به توانایی های خودم ایمان دارم
  • من رها از ترس هستم چون به خودم و خدای خودم ایمان دارم
  • من توانا به انجام هر کاری را دارم
  • من شجاع هستم
  • من توانمند هستم
  • من جانشین خداوند روی کره زمین هستم
  • من همیشه در حال رشد و پیشرفت هستم
  • چون با خدا همراهم از هیچ چیزی نمی ترسم
  • من برای هر موقعیت عالی شایستگی دارم
  • من انسان قدرتمندی هستم

نتیجه گیری:

برای افزایش اعتماد به نفس در مقابل دیگران ابتدا باید از خودتان درک درستی داشته باشید و در مرحله بعدی درک درستی از دیگران داشته باشید. رشد فردی وابسته به رشد اجتماعی است و برعکس. به بیان ساده تر زمانی شما در روابط فردی و اجتماعی به پیشرفت می رسید که علاوه بر تلاش برای پیشرفت فردی خود برای پیشرفت و موفقیت دیگران هم تلاش کنید. از این رو می توانید افزایش اعتماد به نفس در مقابل دیگران را بیشتر تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 3 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن