20 درصدی ها

احساس شادی درونی و خوشحالی چگونه ممکن است؟

احساس شادی درونی چیست؟ چگونه می توان به شادی درونی برسیم؟ عوامل شادی و خوشحالی در زندگی چه چیزهایی هستند؟ در زندگی امروزی کمتر کسی شادمان است. بیشتر افراد تحت فشارها و تنش های روزانه شادی و خوشحالی زیادی را تجربه نمی کنند. اما واقعاً چگونه می توانیم برای خودمان احساس شادی درونی ایجاد کنیم؟ احساس شادی چیست؟ با بیست درصدی ها همراه باشید تا این سوالات مهم را به صورت علمی و ثابت شده بررسی کنیم. راهکارهایی که می تواند مسیر زندگی شما را متحول کند.

آیا می دانید افراد موفق و شاد چگونه رفتار می کنند؟ افراد موفق و شاد این گونه رفتار می کنند!

احساس شادی درونی چیست؟

آیا شادی یعنی ثروتمند بودن. آیا شادی به معنی داشتن روابط خیلی بهتر است. تحقیقات نشان داده افرادی که سلامت روان متعادل تر و بهتری دارند بیشتر شادی را تجربه می کنند. برخی افراد فکر می کنند خوشحالی باید به صورت کاذب ایجاد شود و به اوج خود برسد. جالب است بدانید شادی که از درون نیایید و به صورت موقتی ایجاد شود فوراً هم تمام می شود و بسیار گذرا است. پس بهتر است بیشتر به دنبال شادی درونی باشید و نه بیرونی؟ به بیان ساده تر توانایی خود را برای احساس شادی درونی بالاتر ببرید تا شادی و خوشحالی را به صورت دائمی و با لذت همیشگی تجربه کنید.

قبول دارم که اگر زندگی شما در شرایط سخت باشد احساس شادی و خوشحالی واقعاً سخت تر می شود! اما باید در نظر گرفت که غم و ناراحتی هم شرایط را عوض نمی کند باید از زندگی لذت برد. تنها چیزی که بر نمی گردد زمان است. باید به این نکته دقت کرد هر چیزی گذراست چه شادی و چه غم! هر چه درآمد بیشتر داشته باشید توقعات بیشتر هم شکل می گیرد و دوباره سر جای اول هستید. انسانها در هر موقعیت و در هر زمانی توقعات خودشان را تغییر می دهند. اگر خواسته و شادی آنها به داشتن یک خانه لوکس محدود شود در صورت داشتن آن فقط چند وقتی شاد خواهند بود و بلافاصله درخواست ها و توقعات جدیدی در ذهن شان شکل می گیرد و جایگزین خواسته های قبل می شود که احساس شادی درونی را موقتی می کند.

چگونه احساس شادی درونی داشته باشیم

تمام شادی ها موقتی هستند. تنها چیزی که اهمیت دارد شاد ماندن و حفظ احساس شادی درونی است که تلاش زیاد می خواهد.

تکنیک های حفظ احساس شادی درونی

بر اساس آمار محققان شادی را در واقع جمع دو احساس درونی در انسانها دانسته اند.

  • حس رضایت درونی
  • کیفیت احساسات خوب

هر دوی این احساسات بر روی شاد بودن انسانها اثر می گذارد. شاید در طول دوران زندگی رفتار و حتی اخلاق شما عوض شود. حتی ممکن است زندگی تان هم دچار تغییرات زیادی شود. اما می توانید در مورد شادی با تلاش خود مانع این تغییر شوید و سلامت روان خود را ثابت نگه دارید.

این شما هستید که کیفیت و میزان احساس شادی درونی خود را تعیین می کنید. شما می توانید عادت های خوب و طولانی مدت در زندگی ایجاد کنید که شادی را روزانه و دائمی تجربه کنید.

اما چه رازهای مهمی برای احساس شادی درونی و خوشبختی وجود دارد؟

تمام انسانهای شاد شخصیت های مشترکی دارند که آنها را در این زمینه کمک می کند.

1-فراموش کردن گذشته

اگر شما هر روز خاطرات بد گذشته را به یاد آورید راهی برای خوشحالی و شادی باز نمی گذارید. افراد شاد به خاطرات بد گذشته نمی چسبند. آنها می دانند گذشته، تمام شده و دیگر هیچ کاری نمی توان کرد. پس چرا حال و آینده خود را به خاطر گذشته تباه کنند. افراد شاد بیشتر وقت و انرژی خود را برای حال و آینده صرف می کنند.

2-حس مسئولیت پذیری

اگر شما آزادی عمل داشته باشید و در انتخاب های خود به صورت آزادانه تصمیم بگیرید ناخودآگاه حس شادی در شما بیشتر خواهد بود. آزادی نیازمند جسارت و شجاعت است. افرادی با این ویژگی حس مسئولیت پذیری بالایی دارند و متعهد به وظایف خود هستند. وقتی کاری خوب پیش نمی رود دیگران را مقصر نمی دانند و مسئولیت کارهای خود را می پذیرند چون می دانند خودشان قدرت آزادی و اختیار داشته اند و نتیجه هر چه باشد انتخاب خودشان است.

3- روابط و تعاملات موفق

شادی واقعی زندگی از روابط و تعاملات موثری است که می سازیم. جایی که هم دوست داشته باشیم و هم دوستمان داشته باشند این زمانی اتفاق می افتد که روابط موثری شکل گرفته باشد در این صورت شما می توانید شاد و خوشحال بمانید.

احساس شادی درونی با ارتباطات موفق4- بیشتر محبت کنید

شکی نیست که علاقه شما را بیشتر به سمت شادی هدایت می کند. اگر شما بیشتر به دیگران محبت کنید یعنی خودتان را بیشتر در معرض محبت دیگران قرار دهید ناخودآگاه بیشتر شاد می شوید.

5- برای خودتان زندگی کنید

برای رضایت مردم زندگی نکنید. زیرا شادی خود را خراب می کنید. هر آنچه هستید را بپذیرید و برای خودتان زندگی کنید تا خوشحالی را احساس کنید.

6- هدفدار زندگی کنید

احساس شادی درونی وقتی ظاهر می شود که شما تمام وقت برای اهداف خود تلاش کنید. پس ابتدا باید هدفی برای زندگی خود تعیین کنید و با صداقت و پشتکار پیگیر اهداف تان باشید. در این صورت تاخودآگاه یک حس رضایت و شادی درونی در شما شکل می گیرید.

7- سپاسگزاری کنید

شاید برای شما هم پیش آمده که نسبت به چیزهای نداشته خود غصه و افسوس بخورید. اما باید یادآوری کنم همه انسانها داشته های خود را فراموش می کنند و نداشته های خود را بر می شمارند. اگر این عادت را در خود نهادینه کنید که داشته های خود را بشمارید و به خاطر آنها سپاسگزاری کنید دیگر احساس نگرانی و افسوس نخواهید داشت.حتی می توانید لیستی از این داشته ها تهیه کنید و هر روز چیزهای جدیدتر و بیشتر اضافه کنید. طولی نمی کشد که خواهید دید چیزهای زیادی دارید که به شما احساس شادی و خوشبختی می دهد.

8- مثبت اندیشی

خوش بینی و مثبت اندیشی یکی دیگر از روش های شادی است. ذهن به تنهایی می تواند تاثیر زیادی بر روی شادی شما داشته باشد. زیرا تنها ذهن است که احساس خوشبختی و یا بدبختی را درک می کند. انسانهای موفق و شاد آگاه هستند که کنترل ذهن به راحتی می تواند زندگی شان را متعادل نگه دارد. از این رو افکار منفی را از خود دور می کنند و با مثبت اندیشی راه خود را ادامه می دهند. آرامش افکار به راحتی می تواند بر روی جسم و سلامت روان تاثیر بگذارد.

9- تفکر خلاق داشته باشید

اگر خلاقیت داشته باشید می توانید در کارها بیشتر پیشرفت کنید و ناخودآگاه احساس شادی و خوشحالی بیشتری خواهید داشت. زیرا می دانید موفقیت های جدیدتان حاصل خلاقیت است علاوه بر این اعتماد به نفس بیشتری هم پیدا می کنید. اما چگونه خلاق باشیم؟چرا باید خلاق باشیم؟

10- مهارت رضایت را یاد بگیرید

بیشتر افراد در دنیایی خارج از دنیای خودشان به دنبال شادی هستند. آنها فکر می کنند برای خوشحالی و شادی باید هزینه کرد و یا درآمد بالایی داشت. این در حالی است که افراد موفق و شاد یاد گرفته اند با آنچه دارند شاد باشند و مهارت رضایت از حال را یاد گرفته اند و به دنبال شادی های پر هزینه و یا خاص نیستند.

11- تغییر دهید

علم ثابت کرده بیشتر افراد که تمایل به شادی و خوشحالی دارند اغلب تغییر می کنند. همین که چیز تازه ای را یاد می گیرید تاخودآگاه شاد می شوید. همین که به مرتبه و مقام بالاتر در زندگی می رسید احساس شادی درونی شما را فرا می گیرد. پس سعی کنید در زندگی تان تغییراتی به وجود آورید چه ظاهری و چه درونی؟

12- استعداد خود را بشناسید

اگر شما استعدادهای خود را بشناسید و در این زمینه تلاش کنید قطعاً شادتر خواهید بود. باید از استعداد های خود به نحو احسن و کامل استفاده کنید تا شوق و اشتباق در شما دوچندان شود.

13- سخت گیر نباشید

گاهی مسائل کوچک و کم اهمیت شادی شما را خراب می کند این شما هستید که تصمیم می گیرید چه چیزهایی برایتان غم و چه چیزهایی شادی به همراه آورد.پس سعی کنید مسائل کم اهمیت و بی ارزش را مهم ندانید و شادی درونی خود را با آنها خراب نکنید. به بیان ساده تر سخت نگیرید.

14- استرس نداشته باشید

استرس یکی از مخرب ترین عوامل احساس شادی درونی است. زمانی که استرس دارید ذهن تان کاملاً درگیر است و وقتی برای خوشحالی باقی نمی ماند. بلند پروازی های زیاد را کنار بگذارید تا با آرامش و شادی بیشتر زندگی خود را ادامه دهید. زیاده روی اشکالی ندارد اما حریص مندی بیش از اندازه زندگی را به کامتان تلخ می کند.

15- دیگران را شاد کنید

اگر در رضایت و شادی دیگران سهیم باشید بیشک خودتان نیز شاد و خوشحال خواهید بود. شادی و خوشحالی از راه خودخواهی امکان پذیر نیست. در عوض با بخشش و شاد کردن دیگران زندگی خودمان نیز شاد خواهد بود.

16- همدلی با دیگران

اگر به دنبال شادی دیگران هستید باید تمرین همدلی داشته باشید. باید بتوانید دیگران را با دلسوزی و همدلی کمک کنید و با افکار مثبت آنها را یاری رسانید. این کار از خودپرستی شما می کاهد و درهای شادی را به دریچه های زندگی تان باز می کند.

احساس شادی درونی17- به قول خود عمل کنید

شاید باورش کمی سخت باشد اما شخصیت، اساس خوشحالی است و خوشحالی ضامن شخصیت. اگر شما به قول و وعده های خود عمل کنید شخصیت و اراده بیشتری پیدا می کنید علاوه بر این اعتماد دیگران به شما بیشتر خواهد بود و نتیجه آخر خوشحالی بیشتر است. زمانی که به موقع سر وعده می روید. زمانی که تصمیم می گیرید برای همیشه سیگار را کنار بگذارید. همان زمانی است که احساس لذت را تجربه می کنید.

18- ورزش کنید

ورزش یک راه عالی برای شادی و غلبه بر افسردگی است. تحقیقات نشان داده ورزش علاوه بر سلامت جسم می تواند سلامت روان را نیز تضمین کند و باعث احساس خوشحالی درونی در افراد گردد.

19- موسیقی

گوش دادن به آهنگ های مورد علاقه خود می تواند در به وجود آمدن احساس آرامش و شادی نقش داشته باشد. گوش دادن به موسیقی های مثبت، احساس شادی و آرامش در لحظه را بیشتر به وجود آورد. حتی دانشمندان پیشنهاد می کنند لیستی از آهنگ های شاد و مورد علاقه خود (آهنگ های مثبت) تهیه کنید و در زمان هایی که احساسات و افکار منفی شما را آزرده می کنند این لیست را بر خود پخش کنید.

20-استراحت و خواب کافی

علم ثابت کرده استراحت و خواب کافی تاثیر زیادی بر روی خلق و خو می گذارد از این مدیریت خواب و داشتن استراحت کافی می تواند علاوه بر شادی بر بازدهی و بهره وری فرد نیز تاثیر بگذارد. دانشمندان برای افرادی که استراحت کافی ندارند اضافه کردن 60 تا 90 دقیقه خواب کافی و مفید در شب را لازم می دانند تا افراد بتوانند در روز با سلامت جسمی و روانی بیشتری به کارهای خود بپردازند و شاد باشند.

نتیجه گیری:

این شما هستید که شادی را برای خودتان می سازید! این شما هستید که تصمیم می گیرید چگونه افکار خود را مدیریت کنید! این شما هستید که می توانید شادی هایتان را با چیزهای کوچک خراب نکنید! این شما هستید که حتی در مصیبت های بزرگی مانند سیل، زلزله، انبوهی از وام و قرض و… می توانید با روحیه مقاوم به مشکلات لبخند بزنید و به جای غصه و شکایت آنها را عزم راسخ پشت سر بگذارید. پس لطفاً بیشتر خودتان را شاد نگه دارید و برای حفظ احساس شادی درونی تان تلاش کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

42 + = 48

دکمه بازگشت به بالا
بستن